İlk Perabayt Kapasiteli Sabit Disk Sürücüsü Cam İçerebilir

İlk Perabayt Kapasiteli Sabit Disk Sürücüsü Cam İçerebilir

Dünya çapında veri kullanımı her geçen gün artarken, ihtiyaçlar da buna bağlı olarak daha yüksek kapasitelere doğru gidiyor. Bilim insanları, 1000 terabayt anlamına gelen 1 perabaytlık bir sabit disk sürücüsü için, ilginç bir öneri sundu.

Depolama alanında boy gösteren şirketler, camın insanlığın veri depolama alanında aradığı, hayati bileşen olabileceği konusunda fikir birliğine sahip. Yüksek çözünürlüklü video tüketimindeki artış ve milyonlarca cihazı içeren IoT ağının yarattığı talep, 2025 yılında 2018’in altı katı veri tüketiminin söz konusu olabileceğini gösteriyor. Yani, 175 zettabayt. Zettabayt, 1000 exabyte, yani 1 milyon perabayta denk gelmektedir.

Dünyanın en büyük sabit disk sürücüleri 20 TB kapasitede

![](images/perabayt-kapasiteli-sabit-disk-surucusu.jpeg)

Microsoft, bu alanda yaptığı bir araştırma çalışmasında, Project Silica adı altında optik veri depolamasına odaklandı. Araştırmacılar, 2,5 inçlik sabit disk sürücüsünün büyüklüğünde bir silis parçasında 75,6 terabayt veri toplamayı başardı. Dünyanın en büyük sabit disk sürücüsünün 20 Tb olduğu düşünüldüğünde, Microsoft’un bu hamlesi dikkat çekici.

Cam, optik veri depolama için bir araç

Seagate CTO’su John Morris, ar-ge laboratuvarlarında, camın optik veri depolaması için bir araç olarak kullanılmaya çalışıldığını doğruladı. Toshiba ve Samsung gibi devler de, yüksek veri depolama konusunda benzeri bir yol haritası izliyor.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus