İngiltere, 5G Altyapısında Huawei Ekipmanlarını Kaldırmayı Planlıyor

İngiltere, 5G Altyapısında Huawei Ekipmanlarını Kaldırmayı Planlıyor

ABD’de, ulusal tehdit olduğu gerekçesi ile kara listeye alınan Huawei, 5G altyapısı konusunda İngiltere’nin de aralarında olduğu birçok ülkeye hizmet veriyor. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ABD’den uzun bir süredir gelen baskıya direnmesine karşın, ülke çapında Huawei 5G ekipmanlarının kaldırılması yönünde hazırlık olduğu öğrenildi.

Ulusal güvenlik endişeleri nedeniyle İngiltere’de Tory partisi üyeleri, 2023 yılına kadar Huawei teknolojisinin İngiltere’nin 5G altyapısından ve telekom ağının geri kalanından kaldırılması için baskı yaptılar.

Trump yönetimi, Huawei teknolojisinin kullanılmasını yasaklamış ve ABD şirketlerinin, ulusal güvenlik riski oluşturabilecek yabancı yapımı telekomünikasyon ekipmanı satın almalarını engelleyen bir karar çıkarmıştı. Karar, Huawei’nin yanı sıra ZTE gibi Çinli telekom devlerinin ABD’de iş yapmasını engelleyen bir hamle olarak görülüyor. Yasak, Trump tarafından geçen hafta, 2021 Mayıs’a kadar uzatılmıştı.

![](images/huawei-5g-altyapisi-ingiltere-de-kaldirilacak-1600x900.jpg)

ABD hükümeti, Huawei’nin casusluk çabalarına Çin hükümetinin yardımcı olabileceğini savunmuş, Huawei ise bu suçlamaları defalarca reddetmişti. Trump, bu yılın başında konuyla ilgili Johnson’ı aradı ve İngiltere ile istihbarat ortaklığının yeniden değerlendirildiğini söyledi.

Johnson, İngiltere’de 5G altyapısı için Huawei ekipmanlarının kullanımını sınırlayarak, şirketin teknolojisinin hassas bölgelerde kullanımını yasakladı. Ocak ayında İngiltere’nin 5G altyapısı için çok fazla seçenek olmadığını söyleyen Johnson’a karşı, Vodafone da yaptığı açıklamada Huawei ekipmanlarının kaldırılmasının çok maliyetli olacağını ifade etmişti.

Parlementonun baskısı sonucunda, İngiltere’nin Huawei ile olan ilişkisi nasıl sonuçlanacak, göreceğiz.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus