iPhone 12 Pro LiDAR Tarayıcı İle Gelecek

iPhone 12 Pro LiDAR Tarayıcı İle Gelecek

Apple 2020 yılında satışa sunulması öngörülen iPhone 12 Pro modeli ile kullanıcılara büyük bir sanal gerçeklik deneyimi yaşatacak. ABD’de ve tüm dünyada etkili olan COVID-19’a rağmen Eylül 2020’de iPhone 12 modellerini ve diğer akıllı teknolojik cihazlarını tanıtacak olan şirketin yeni iPhone 12 Pro modelinde LiDAR tarayıcı yer alacak.

LiDAR tarayıcılar halihazırda yeni iPad 2020 modellerinde kullanılıyor ve bu sensör sayesinde kullanıcılar sanal gerçeklik uygulamalarında 5 metreye kadar olan eşyaları ve odaları tarayabiliyor. Bu sayede özellikle mimarlar ve ev düzenlemesi yapan kişiler başta olmak üzere birçok kişi ev tasarımı yapmakta büyük bir kolaylık elde ediyor.

![](images/iphone-12-pro-lidar-tarayici-sensor-1600x900.jpeg)
2020 iPad Pro LiDAR tarayıcısından alınan örnek bir görüntü

Sanal gerçeklik deneyiminin 5 metre içerisinde olan tüm eşyaları ve cisimleri tarayacak olmasının yanısıra aynı zamanda 1 odanın tasarlanmasında, bir eşyanın bir odada veya zeminde nasıl duracağı gibi konularda uzaktan ve yakından görünüm desteği sağlaması bekleniyor.

LiDAR tarayıcılar ile yalnızca sanal gerçeklik deneyimi artırılmayacak. LiDAR tarayıcılar ile bir ortamın 3 boyutlu nokta haritaları oluşturulabiliyor. LiDAR tarayıcı ile ortamın nokta bulutu oluşturulduktan sonra yapılabilecekler yazılım geliştiricilerin yetenekleri ve Apple’ın sunacağı iOS SDK‘sına bağlı.

LiDAR tarayıcıların mobil cihazlarda kullanılmaya başlaması ile birlikte birçok alanda devrimsel ürün ve uygulamalar göreceğimiz kesin. iPhone 12 Pro modelinde yer verilecek olan LiDAR sensörün cihazın fiyatına da elbette etkisi olacak.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus