Sosyal Medya Kullanımı Artıyor

Sosyal Medya Kullanımı Artıyor

Netflix, YouTube ve diğer sosyal medya platformlarının kullanımı rekor kırıyor. AB üyesi ülkeler bu sebeple video platformlarının kaliteyi düşürmelerini, internet altyapısının normal kalması gerektiğine işaret ediyor.

Yapılan birçok araştırmada kullanıcıların bu dönemde evde kalmalarına bağlı olarak çok daha fazla sosyal medya kullandıkları bilinen bir gerçek. Ancak kullanıcıların özellikle sosyal medya kullanımında, platformların aktif olarak kullanıldığı saatler de değişmişe benziyor.

![](images/facebook.jpeg)

Türkiye’de Twitter gündemi sabah saatlerinde daha az canlı iken, gece saatlerine doğru, özellikle akşam saatlerinde gündem çok daha canlı oluyor ve trend listesi çok daha çabuk bir şekilde değişiyor.

Bir tarafta ise kullanıcıların bu dönemde en fazla güvendikleri ve en fazla kullandıkları sosyal medya sitesinin Twitter olduğu, özellikle Twitter’da corona virüsü başta olmak üzere güncel bakanlık açıklamalarını daha hızlı takip edebiliyorlar.

İnsanların salgın süresince gerek evden çalışma düzenine geçmeleri gerek salgın tedbirleri ve yaş kısıtlamaları dolayısıyla evlerinde kalmaları sebiyle sosyal medya platformlarında daha fazla vakit geçirmeye başladıkları ve uyku düzenlerinde meydana gelen değişimler sebebiyle aktif olarak kullanılan zaman aralığında gece saatlerine doğru bir kayma yaşandığı görülüyor.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus