iPhone’unuza Zarar Vermeden Nasıl Temizler ve Dezenfekte Edersiniz

iPhone’unuza Zarar Vermeden Nasıl Temizler ve Dezenfekte Edersiniz

Koronavirüs salgını dünya çapında ilerlemeye devam ederken, ülkemizde henüz doğrulanmış bir vaka olmasa bile, sağlıklı kalmanın yollarını düşünüyor olabilirsiniz. Ellerinizi düzenli olarak yıkamanın yanı sıra, iPhone‘unuzu temizlemek, onları birçok yerde kullandığımızı ve çok sayıda mikrop barındırdıklarını göz önünde bulundurarak önemli bir önlem olabilir. iPhone’unuza zarar vermeden temizleyip sterilize etmenin birkaç yoluna bakalım.

Apple, iPhone‘larda temizleme solüsyonları veya izopropil alkol kullanılmasını önermiyor , çünkü ekranınızdaki oleofobik parmak izine dayanıklı kaplamaya zarar verebilir.

![](images/iphonetemizleme2.jpg)

iPhone 11 serisi için Apple, biraz ılık su ve sabun kullanmanın uygun olduğunu söylüyor , ancak iPhone XS ve üstü için sadece yumuşak, hafifçe nemlendirilmiş bir bez kullanılmasını tavsiye ediyor. Tabii ki, riskli tarafta olmayı tercih edebilir ve yine de ekranınızda bir antibakteriyel mendil veya alkol kullanabilirsiniz, ancak Apple’ın resmi olarak önerdiği şey:

  • Tüm kabloları çıkarın ve iPhone’unuzu kapatın.
  • Yumuşak, hafif nemli, tüy bırakmayan bir bez kullanın – örneğin, bir lens bezi.
  • Eğer toz ve kir hala mevcutsa, ılık sabunlu suyla yumuşak, tüy bırakmayan bir bez kullanın. (Yalnıza iPhone 11 ve 11 Pro için)
  • Açıklıklara nem girmesini önleyin.
  • Temizlik ürünleri veya basınçlı hava kullanmayın.

Antibakteriyel Temizlik Bezi Kullanın

iPhone’unuzu alkol veya temizlik ürünleri kullanmadan temizlemenin ve sterilize etmenin en kolay ve en uygun maliyetli yolu iyi bir antibakteriyel / antimikrobiyal bir bez kullanmaktır. Böylece iPhone‘unuzun ekranını çizmeden temizleyebilirsiniz.

Bazı mikrofiber bezlerde kullanılan DG-300 Silverclear, EPA’ya kayıtlıdır ve bakterilerin %99,9’unu ortadan kaldırdığını ve virüslerin yayılmasını önlediğini iddia ediyor.

comments powered by Disqus