Jack Ma, SoftBank Grubu Yönetim Kurulundan İstifa Etti

Jack Ma, SoftBank Grubu Yönetim Kurulundan İstifa Etti

SoftBank Group, Alibaba Group‘un kurucu ortağı Jack Ma‘nın 13 yıl boyunca yönetici olarak görev yaptığı yönetim kurulundan istifa edeceğini açıkladı. Grubunun şu an görevde olan 11 direktöründen biri olan Ma’nın istifası, SoftBank Grubu’nun 25 Haziran’da gerçekleştirilecek olan yıllık hissedar toplantısında geçerli olacak.

Şirket ayrıca hissedarlar toplantısında, SoftBank Grubu finans müdürü Yoshimitsu Goto’nun, Cadence Design Systems CEO’su Lip-Bu Tan’ın ve Waseda Business School profesörü Yuko Kawamoto’nun yönetim kurulu üyeliğine aday gösterildiğini söyledi.

![](images/jack-ma.jpg)

SoftBank, e-ticaret şirketinin kuruluşundan bir yıl sonra 2000 yılında 20 milyon dolar yatırım yaptığı Alibaba‘nın ilk büyük destekçilerinden biriydi. Şubat 2020 SEC dosyalama itibariyle, Alibaba hisselerinin yaklaşık %25,1‘ine sahipti. Şirketin Alibaba’daki hissesi şu anda 100 milyar dolardan fazla değere sahip ve bu da Alibaba’yı SoftBank Group’un en değerli yatırımı yapıyor.

Şirket, Jack Ma‘nın istifasına bir gerekçe göstermedi, ancak geçen yıl Ma, hayırseverliğe odaklanmak için resmi iş rollerinden geri çekildi. Geçtiğimiz Eylül ayında Alibaba’nın başkanı olarak istifa eden Ma’nın bu yıl yıllık genel kurul toplantısında yönetim kurulundan da istifa etmesi bekleniyor.

Beyza Bayrakdar
Beyza Bayrakdar Beyza Bayrakdar
comments powered by Disqus