Jio’daki Güvenlik Açığı, Koronavirüs Semptom Sonuçlarını Açığa Çıkardı

Jio’daki Güvenlik Açığı, Koronavirüs Semptom Sonuçlarını Açığa Çıkardı

Koronavirüs salgınının başlangıcından bu yana hükümetler ve özel şirketler, virüs semptomlarının tanımlanması sürecini kolaylaştırmak için çeşitli uygulamalar ve web siteleri geliştirdiler.

Hindistan’ın en büyük mobil ağı olan Jio, ülke çapında koronavirüs ciddi bir şekilde yayılırken, insanların kendi kendine semptom testi yapabilmesi için bir uygulama başlatmıştı. Semptom denetleyicisi isimli uygulama, herkesin koronavirüs ile enfekte olup olmadığını öğrenebileceği bir yapı olarak, telefonlardan ya da Jio web sitesinden kontrol edilebiliyor.

Ancak veritabanındaki bir güvenlik açığı, semptom denetleyicisinin barındırdığı sonuçların, şifresiz bir şekilde herkes tarafından öğrenilebilmesine yol açtı.

Açık, kodlarda bu şekilde görünüyor:

![](images/jio-koronavirus-test-guvenlik-acigi.png)

Güvenlik araştırmacısı Anurag Sen tarafından 1 Mayıs’ta tespit edilen açık öğrenildikten sonra, veritabanı çevrimdışı duruma getirildi. Ancak veritabanına kimlerin erişip erişmediği bilinmiyor.

Jio sözcüsü Tushar Pania, hemen harekete geçildiğini ifade ederek “Sunucu, herhangi bir COVID19 belirtisi olup olmadığını görmek için kendi kendini kontrol eden kişilerin bilgilerini içeriyordu” dedi.

17 Nisan’dan itibaren girilen bilgileri içeren veritabanı, milyonlarca kişinin kayıtlarını içeriyordu. Bunun yanı sıra veritabanında test olan insanların akrabaları, yaşları, cinsiyetleri gibi bilgiler de yer alıyordu. Bazı kayıtlarda ise kesin konum bilgisinin yer aldığı aktarıldı.

Hindistanlı telekom devi Jio, geçtiğimiz günlerde Facebook tarafından 5,7 milyar dolar yatırım almıştı. Şirket, konuyla ilgili gelen sorularla ilgili ek bir açıklama yapmazken, aboneler de bilgilendirilmedi.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus