Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Öğrencilere Uluslararası Sertifikalı Yazılım Eğitimleri

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Öğrencilere Uluslararası Sertifikalı Yazılım Eğitimleri

Milli Eğitim Bakanlığı, EBA üzerinden uzaktan eğitimin sürdürüldüğü bugünlerde, öğrencilerin yazılım konusunda kendilerini geliştirmeleri için yazılım eğitimlerini öğrencilere sundu. Uluslararası sertifikalı yazılım eğitimlerini alan öğrenciler, farklı uygulamalar geliştirebilecek.

Yazılımla ilgilenen öğrencileri sevindiren haber

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yazılımla ilgilenen öğrencilerin kendisini geliştirebilmesi adına, lise seviyesindeki öğrenciler için uluslarası akreditasyonu olan yazılım geliştirme programlarını kullanıma sundu. Selçuk, bu eğitimlerle öğretmenlerin de kendilerini geliştirebilmesi adına, programları onlara da sunduklarını belirtti.

Google ve Cisco işbirliği

Bakan Ziya Selçuk, programın Google ve Cisco işbirliği ile gerçekleştirildiğini belirtti ve Android mobil uygulama geliştirme ile ilgili öğrencilerin, eğitim kapsamında ilgili programlama dillerini öğrenebileceklerini vurguladı.

Selçuk’un Twitter paylaşımı şu şekilde:

![](images/milli-egitim-bakanligi-yazilim-egitimleri-android-python.png)

Hangi yazılım eğitimleri verilecek?

Ziya Selçuk, paylaşımında “Yazılım programlarına ilgi duyan liseliler burada mı?” ifadesini kullandı. Program kapsamında sunulacak eğitimler ise şu şekilde:

  • Flutter ile yazılım geliştirme
  • Kotlin ile yazılım geliştirme
  • Android uygulama eğitimleri
  • Python eğitimleri

Program kapsamında öğrencilerin mobil uygulama geliştirme, yapay zeka, robotik ve büyük veri gibi konularda bilgi ve becerilerinin artırılmasının hedeflendiği vurgulandı.

Geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da, 1 milyon yazılımcı yetiştirme hedefinin belirlendiğini paylaşmıştı.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus