Karşılıklı Suçlamalar Geldi: Apple ve Facebook Arasında “Gizlilik” Savaşı

Karşılıklı Suçlamalar Geldi: Apple ve Facebook Arasında “Gizlilik” Savaşı

Facebook, Apple’ı iOS 14.3 ile birlikte gelen yeni gizlilik gereksinimleri konusunda eleştirdİ. Şirketin bu açıklamalarının ardından Apple’dan sert bir yanıt geldi.

Facebook bünyesinde yer alan WhatsApp, uygulamada yakın zamanda bir gizlilik politikası değişikliği içeren güncelleme yayınlayacağını duyurmuştu. Bunun sonrasında şirket, “gizlilik gereksinimleri” prosedürü nedeniyle Apple’ı protesto etti.

Apple’ın App Store gizlilik politikası değişikliği protesto edildi

Apple, yakın zamanda uygulama mağazasında yaptığı gizlilik değişikliklerinde, uygulamaların kullanıcılara karşı daha açık olmasını zorunlu tutan birtakım düzenlemeler yaptı. Geliştiricilerden bu süreçte hangi verilerin toplandığını ve bunların nasıl kullanılacağını açıklaması istendi. Facebook ise, bu süreçte Apple’ı suçladı ve bu değişikliklerin haksız rekabete yol açacağını bildirdi.

‘Facebook’un amacı küçük işletmeleri savunmak’

Facebook, Apple’ın yaptığı değişiklikleri haksız rekabete yol açma ve daha fazla para kazanma amacı ile ortaya koyduğu eleştirisini yaptı. Şirket, amacının küçük işletmeleri savunmak ve haksız rekabeti önlemek olduğunu bildirdi.

Facebook’un açıklamasında, Apple, uygulama mağazası üzerinden indirilen tüm uygulamalardan istenen “gizlilik” detaylarının, iMessage gibi yerleşik olarak iPhone’larda gelen uygulamalar için istenmediğini belirtti. Bu durumun haksız rekabete yol açtığını ve asıl amacın gizlilik değil, kar olduğunu söyledi.

Apple: Kullanıcılarımızın yanındayız

![](images/apple-facebook-kavgasi.jpg)

Apple’dan bu eleştirilere bir yanıt geldi. Şirket sözcüsü, yaptığı açıklamada “Kullanıcılar hangi verilerin ne zaman toplandığını ve diğer uygulamalar ile internet sitelerine paylaşılıp paylaşılmadığını bilme yetkisine sahip olmalı” ifadelerini kullandı ve kullanıcılarımızın yanındayız dedi.

Küçük işletmeleri zarara soktuğu iddialarını reddeden Apple, yakın zamanda uygulama mağazasında küçük geliştiriciler için App Store komisyonunu yüzde 30’dan yüzde 15’e düşürdüğünü de ekledi.

Bu haberler de ilginizi çekebilir:

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus