LIDAR, Bir Kilometre Uzunluğunda Maya Yapısının Keşfine Yardımcı Oldu

LIDAR, Bir Kilometre Uzunluğunda Maya Yapısının Keşfine Yardımcı Oldu

Lazer kullanarak bir nesne ya da bir yüzeyin uzaklığını tespit eden ve radar teknolojisi ile benzerlik gösteren LIDAR, akıllı telefon kameralarındaki sensörleri ile isminden çok sık söz ettirmeye başlayan bir teknoloji. Ancak LIDAR çok farklı alanlarda kullanılıyor, onlardan biri de arkeoloji.

LIDAR’ın son keşfi, 3 bin yaşında ve astronomik gözlemler için kullanıldığı düşünülen bir Maya yapısı. Bilim insanları, bu benzeri görülmemiş yapının türünün en büyüğü olduğunu ifade etti.

Ortaya çıkarılan Maya yapısının havadan görünümü şu şekilde:

LIDAR nasıl arkeolojik yapıyı ortaya çıkardı?

LIDAR, lazer ışığını nesnelere ve yüzeylere göndererek mesafeyi algılıyor. Güçlü hesaplama teknikleri kullanılarak, zemin seviyesi bulunabilir ve ayrıntılı bir yükseklik haritası oluşturulabilir. Alanın tespiti ile, düşük çözünürlüklü bir LIDAR taraması sonucunda aşağıdaki görüntüler elde edildi:

![](images/lidar-sensoru-ile-arkeoojik-kesif-yapildi-1600x893.jpg)

10 metre yükseklik ve 1,4 kilometre uzunluğa sahip yapının, Aguada Fenix adı verilen ve güneşin hareketlerini izlemek ve çeşitli ayinler yapmak için kullanıldığı düşünülen bir merkez olduğu düşünülüyor. M.Ö. 1000 ile 800 yılları arasında inşa edildiği düşünülen merkez, Maya uygarlığına dair bilinmeyen birçok detayı aydınlatabilir.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus