Nedeni Telif Şikayeti: Twitter, Facebook ve Instagram Trump’ın Kampanya Videosunu Kaldırdı

Nedeni Telif Şikayeti: Twitter, Facebook ve Instagram Trump’ın Kampanya Videosunu Kaldırdı

Twitter, Facebook ve Instagram’ın, telif hakkı şikayetlerinin ardından Trump kampanyasına ait 4 dakikalık bir videoyu kaldırdığı aktarıldı. Videoda, bir polis memuru tarafından gördüğü şiddetin ardından hayatını kaybeden George Floyd’a ait görüntüler de yer alıyordu. Olayla ilgili video, ülke çapında polis şiddetinin milyonlarca ABD’li tarafından protesto edilmesine yol açmıştı.

Twitter videoyu devre dışı bıraktı, Facebook ve Instagram ise videoyu içeren yayınları kaldırdı. Trump, Twitter’daki işleme itiraz ederek yasadışı dese de, Twitter CEO’su Jack Dorsey “Yasadışı değil. Bu, telif hakkı sahibinden DMCA şikayeti aldığımız için kaldırıldı” yorumunu yaptı.

![](images/twitter-ile-trump-tartismasi.png)

Facebook sözcüsü ise, DMCA kapsamında telif hakkı şikayetinin geldiğini ifade ederek, “Kuruluşların bunu yapma hakkı olması bekleniyor” diye eleştiride bulundu.

Youtube, içerikte bir telif hakkı tespit etmezken, video Youtube’da 500 bine yakın görüntülendi.

![](images/trump-a-sosyal-medya-sitelerinden-icerik-kaldirma-uygulamasi.png)

Floyd’un ölümüne ilişkin protesto gösterilerinin ve başkan Trump’ın, “George Floyd’un ölümü ciddi bir trajedi oldu” dediği anların görüntülerinin yer aldığı videoda, şikayeti kimin yaptığı belli değil.

Twitter, diğer platformlardan ayrı bir şekilde, Trump ile ciddi bir gerginlik içinde. Sosyal ağ, geçen ay Trump’ın tweetlerinden bazılarına “bilgiyi doğrula” uyarısı koymuş, bir “Yağma başlarsa ateş başlar” tweeti için de şiddeti yüceltme uyarısı ile erişim engeli getirmişti.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus