Macbook Şarj Bitmeden Kapanıyor: Batarya Problemleri Çözüm Rehberi

Macbook Şarj Bitmeden Kapanıyor: Batarya Problemleri Çözüm Rehberi

Apple cihazlar her ne kadar çok dayanıklı olsalar bile zaman içerisinde kullanılmaya bağlı olarak eskiyor ve bunun sonucu olarak ise ortaya beklenmedik sonuçlar çıkarabiliyorlar. Her marka ve her modelde yaşanabilecek problemler olduğu gibi, Apple bilgisayar modellerinde de bir süre sonra en fazla yaşanan sorun cihazın bataryasının beklenmedik bir şekilde eksilmesi ve Macbook şarjı %50 veya benzer değerlerde iken kapanması oluyor.

Macbook, Macbook Air, Macbook Pro her modelde aynı sorunu yaşamak mümkün olsa da, bu sorun hemen ortaya çıkmıyor.

Cihazın bataryasında eğer ki fabrika çıkışı hatalı bir problem yoksa bu sorunun ortaya çıkması çoğu zaman 1 yıldan önce olmuyor ve 1 yıl boyunca cihazın bataryasında Apple’a göre de pek problem olması mümkün görülmüyor.

Macbook Pili Eskisine Göre Daha Az Gidiyor!

Macbook modelinizde eğer pil eskisine göre daha çabuk bitiyorsa hemen endişe etmenize gerek bulunmuyor. Eğer ki cihazın pili eskisine oranla daha çabuk bitiyor ancak bu çok fazla fark yaratmıyorsa cihazın pilinde pek büyük problem olduğu söylenemez.

Zaten olası bir durumda pil belirli devir sayısını geçtiğinde veya herhangi bir problem yaşandığında Macbook üst bar bölümünde yer alan pil simgesinin üzerine tıkladığınızda “pili kontrol ettirin!” yazısı ile karşılaşıyorsunuz.

![](images/macbook-batarya.jpg)

Bu yazıyla karşılaştıktan sonra çoğu zaman için pil ömrünün büyük oranda bitmiş olabileceğinden söz etmek mümkün ve bundan sonra cihazın daha az ekran süresi, farklı zamanlarda beklenmedik bir şekilde kapanma gibi sorunlarla karşı karşıya kalmanız mümkün olabileceği anlamına geliyor.

Eskisine göre daha az gidiyorsa bile pil uyarısı yer almadıkça Macbook modellerinin pilinde sorun olduğundan söz etmek doğru olmasa da bazen beklenmedik zamanlarda ısı değişimleri ve aşırı soğuklarda kalması gibi sebepler ile cihazın hiç kullanılmamasına bağlı Macbook modellerinde doğası gereği Lityum pillerin ömrü azalabiliyor veya sorunlar çıkabiliyor.

Macbook Bataryası Dolu Olmasına Rağmen Kapanıyor Sorunu

Eğer Macbook modelinizin bataryası %50, %30 veya daha farklı değerlerde iken kapanıyorsa bu durumda pil ile ilgili bazı kontrolleri yapmakta fayda var. Cihazın pil simgesine basarak herhangi bir uyarı olup olmadığını öncelikle kontrol etmekle başlayın.

Burada bir uyarı yer almıyorsa bu sorunun geçici olabileceğini varsayarak cihazınızı %100’e kadar şarj edin ve tekrardan bu sorunun olup olmadığını gözlemleyin.

![](images/macbook-batarya-2-1600x900.jpg)

Bazı Macbook modellerinde şarj girişinin yanında eğer ki metal veya sinyal verici cihazlar varsa cihaz kapanmış gibi görünebilir ve açılmayabilir. Örneğin Macbook Air modelinizin şarj girişine yakın yere AirPods Pro kutusunu değdirirseniz cihazın ekranı bir anda kapanır ve cihaz hiçbir şekilde tepki vermez.

Bu sebeple eğer cihaz bir kere daha aynı sorunu gösterirse bilgisayarın sol tarafında yer alan USB’leri çıkarın ve cihazı farklı bir yerde konumlandırarak bu sorunun tekrar edip etmediğini test edin.

SMC’yi Sıfırlayın!

Tüm bunlara rağmen sorun giderilemedi ise Macbook modelinize göre Apple’ın sitesinden modele özel yönergeleri takip ederek SMC’yi sıfırlayın. SMC sıfırlama için bu adrese bakabilirsiniz: https://support.apple.com/tr-tr/HT201295

Yine cihazınızı test edin ve sorunun çözülüp çözülmediğine bakın. Sonucunda yine cihazda sorunlar devam ediyorsa bu durumda Coconut Battery Macbook uygulamasını indirin ve kalan pil ömrüne bakın. Eğer pil ömrünüz %90 ve altına düştü ise bu nedenle cihazınızda bu sorunlar meydana geliyor olabilir.

![](images/macbook-4.jpg)

Genelde bir anda kapanma sorunu pil ömrü %80 altına düşmediği sürece olmayacak olsa da böylesi bir gösterge varsa cihazın servis zamanı ve pil değişim zamanı gelmiş demektir. Apple, Macbook modelinizin pilini koşullar ve duruma göre ücretsiz olarak değiştirebilir.

Eğer uygulamada batarya normal görünüyor ise Macbook modelinizin tamamen sıfırlama yapılması sonucunda sorununuz çözülebilir.

*Cihazınızın pilini asla kendiniz çıkarmaya veya yetkisiz kişilere değiştirtmeye çalışmayın! Cihazın pil değişimi için yetkili Apple servislerine veya direkt Apple’a başvurun.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus