Maske Takmayan Uber Kullanıcılarının Uygulamayı Kullanması Yasaklanacak

Maske Takmayan Uber Kullanıcılarının Uygulamayı Kullanması Yasaklanacak

Koronavirüs salgınında 6. aya girilirken, alınan ciddi kısıtlama önlemlerinin bir bir kaldırıldığı bir dönemdeyiz. Bu kapsamda birçok şirket, müşterilerinin sağlığını korumak adına çeşitli önlemler alıyor. Kısıtlama sürecinde, salgından en çok etkilenen ülkelerden biri olan ABD’de ciddi bir müşteri ve gelir kaybı yaşayan Uber de, normalleşme döneminde geçerli olmak üzere bir dizi kural getirdi. Şirketin yeni yönergelerinde, hem sürücülerin hem de müşterilerin maske takması zorunlu hale geldi.

Transfer esnasında maskenizi çıkarırsanız, sürücüler sizi Uber’e rapor edebilecek ve bu durumda şirketten uyarı almanız söz konusu olacak. Çoklu ihlaller yaşandığı takdirde ise Uber platformundan yasaklanabilirsiniz.

![](images/uber-den-koronavirus-onlemleri.jpg)

Uber’in üst düzey yöneticilerinden Sachin Kansal, konuyla ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada koronavirüs ile ilgili kurallara herkesin sıkı sıkıya uyması gerektiğini söyledi. Kansal, birden fazla raporlanma olduğu takdirde Uber tarafından müşterileri hakkında işlem yapılabileceğini ve platformdan yasaklanmanın da gündeme geleceğini belirtti.

Uber, maske takmama ve diğer yönergelere uymama konusunda kaç raporlanmanın ardından kullanıcılara yasak geleceğini duyurmadı. Bunun yanı sıra yasağın kalıcı mı yoksa geçici bir yasak olup olmadığı ile ilgili de bir gelişme yok. Uber, geçtiğimiz hafta maske kullanımını doğrulamak için bir AI sistemi kullanacağını söyledi. Sürücülerden her sürüş esnasında maske ile bir selfie gönderilmesi istendi.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus