Samsung’dan Suni Güneş Işığı Üreten Pencere Projesi

Samsung’dan Suni Güneş Işığı Üreten Pencere Projesi

Samsung’un startup kuluçka merkezi C-Labs tarafından geliştirilen ürün, doğal güneş ışığının faydalarını sağlayan yapay bir pencere konsepti sunuyor.

SunnyFive adlı pencere, mevsimsel duygu bozukluğu hastalarına uygulanan ışık tedavisi lambalarına benzer bir şekilde görünen bir ürün. Doğal ışığın spektrumunu yansıtan pencere, gerçek ışık efektlerini taklit edecek şekilde programlanabiliyor.

Işığın açısı gün boyunca değişebiliyor ve gündoğumu, şafak vakti ve gün batımı gibi durumlarda ortaya çıkan güneş ışığı hareketlerini taklit edebiliyor. SunnyFive’ın yanında kullanılabilen bir uygulama ile kullanıcılar, renklerin sıcaklığını ve parlaklığını değiştirebiliyor.

![](images/samsung-yapay-isik-ureten-pencere-projesi.png)

Samsung’un paylaştığı bilgiye göre ürün, insanların ciltlerinin yaşlanması ya da güneş yanığı gibi konularda endişe etmemeleri adına, D vitamininin sentezlenmesine yardımcı oluyor. SunnyFive aynı zamanda, Samsung’un akıllı ev ekosistemi SmartThings ile de entegre bir şekilde çalışabilecek.

Üretilen ilk yapay pencere olmamasına karşın SunnyFive, ilgi çekici özellikler sunuyor. Özellikle koronavirüs salgını nedeniyle birçok kişinin evine kapandığı bugünlerde, aydınlatması iyi olmayan dairelerde bir güneş ışığı takviyesi ile daha keyifli bir ortam yaratmanız mümkün.

SunnyFive’ın fiyatı ve ne zaman piyasaya çıkacağı gibi merak edilen konularla ilgili henüz bir bilgi bulunmuyor. Ürünün bir önceki sürümü olarak değerlendirilen SunnySide, CES etkinliğinde gösterilmişti.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus