Microsoft’tan E-Mail Gelen Kutusunun Kabusu ‘Toplu Yanıtlar’ İçin Önlem

Microsoft’tan E-Mail Gelen Kutusunun Kabusu ‘Toplu Yanıtlar’ İçin Önlem

Microsoft, Office 365 ve Exchange Online için, ‘tümünü yanıtla’ özelliğine karşı bir koruma sunuyor. BCC’de yüzlerce kişinin yer aldığı mailler eğer sizin için rahatsız ediciyse -ki muhtemelen öyledir- Microsoft’un bu hamlesi sizi sevindirecek.

Yeni mail engelleme özelliği, özellikle büyük şirketlere fayda sağlayacak. ‘Tümünü Yanıtla Fırtınası Koruması’ olarak adlandırılan bu özellik, 60 dakika içinde 5 binden fazla alıcıya 10 kere yanıt olarak iletilen mailleri algılayacak. Microsoft, konuyla ilgili açıklamasında “Tümünü yanıtla korumasını, Office 365 müşterileri için daha da değerli hale gelecek şekilde düzenlemeyi, ince ayarlar ile geliştirmeyi umuyoruz” dedi.

![](images/bedlam-dl-3-nedir.jpg)

E-posta fırtınaları, özellikle kurumsal şirketleri ciddi şekilde etkileyen ve onlarca yıldır meydana gelen bir sorun. Microsoft’un 1997 yılında yaşanan ve Bedlam DL3 olarak adlandırılan olayını hatırlatan e-posta fırtınası, şirketin o dönem 25 bin kişilik bir alıcı listesine 15 milyon e-postanın, 195 GB veri üretilerek yanıtlanmaya devam etmesi ile ortaya çıkmıştı. Olay, Microsoft’un kendi e-posta sunucularını ciddi anlamda yorunca, şirket e-postalarda bir alıcı sınırı koydu.

Şirketin e-posta yanıtlarına karşı yayınladığı bu yeni özellik, insanların saatler boyunca ‘neden bu e-posta dizisinde yer alıyorum’ sorusunu sordurmayabilir. Exchange ekibi, daha önce yayınlanan ilk sürümün, toplu e-posta fırtınalarını ciddi şekilde azalttığını söylerken, son güncelleme kurumsal şirketlerin mailleşme kültürünü nasıl etkileyeceği ise merak konusu.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus