Bir Nasa Astronotu Ve İki Rus Kozmonotu Uzaya Gönderildi

Bir Nasa Astronotu Ve İki Rus Kozmonotu Uzaya Gönderildi

Bir NASA astronotu ve iki Rus kozmonotu, ön kontrol günlerini karantinada geçirdikten sonra Uzay İstasyonuna gönderildi.

NASA astronotu Chris Cassidy ve Rus kozmonotları Anatoly Ivanishin ve Roscomos’tan Ivan Vagner Perşembe sabahı saat 04:55‘te Kazakistan‘dan Uluslararası Uzay İstasyonu‘na fırlatıldı. Mürettebat Soyuz uzay aracı ile altı saatlik başarılı bir yolculuğun ardından güvenli bir şekilde yörüngeye iniş yaptılar.

![](images/NASA-ASTRONOTU-VE-RUS-KOZMONOTLARI-UZAYA-GÖNDERİLDİ-1600x1067.jpg)

Planlanan lansman, koronavirüs pandemisi nedeniyle birçok olayın ertelendiği veya iptal edildiği bir zamanda gerçekleşti. Seyahat kısıtlamaları nedeniyle bazı astronotların ailelerinin, medya ve endüstri yetkililerinin lansmana katılması engelledi. Lansmana katılanlar birbirinden altı metre mesafe uzaklıkta durdukları ve maske taktıkları görüldü. Uzay istasyonuna fırlatılan astronotlar için alınan sağlık ve güvenlik önlemlerinin çoğu standarttı.

NASA, soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkların gezegenimizden çıkmasını önlemek için uzaya gitmeden önce astronotları karantinaya alma konusunda uzun bir geçmişe sahiptir. Bu konu hakkında NASA’nın Johnson Uzay Merkezi iletişim uzmanı Courtney Beasley, “Mürettebatın sağlığı ve refahı her zaman çok önemlidir. Tüm mürettebatımız uzaya gönderilmeden önce iki hafta karantina altında kalmalıdır. Bu, uzay istasyonuna vardıklarında hasta olmamalarını ya da bir hastalığı inkübe etmelerini önler ve buna ‘sağlık stabilizasyonu‘ denir.” dedi. Bu nedenle mürettebat ABD’de koronavirüs ile ilgili Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi‘nde kontrol edildikten sonra iki hafta karantinada kaldılar.

![](images/Soyuz_spacecraft-1600x1090.jpg)

Cassidy ve meslektaşları ISS’teki üç mürettebat üyesine katılacaklar. Görevdeki istasyon sakinleri, Roscosmos’tan Oleg Skripochka ve NASA’dan Jessica Meir ve Andrew Morgan 17 Nisan‘da Dünya’ya dönecekler.

Beyza Bayrakdar
Beyza Bayrakdar Beyza Bayrakdar
comments powered by Disqus