NASA Mars Yaşam Alanlarını Mantarlar Vasıtasıyla Üretebilir

NASA Mars Yaşam Alanlarını Mantarlar Vasıtasıyla Üretebilir

NASA, Mars’ta insanlara yaşanabilir bir ev inşa etme hayalini sürdürüyor. Ancak tonlarca ağırlıktaki yapı malzemelerini paketleyip, Kızıl Gezegen’e taşımak hiç kolay değil. Bu nedenle NASA, alternatif fikirler geliştirmeye devam ediyor. Bunlardan biri de Mars’ta yaşam alanlarını mantarlar vasıtasıyla kurmak.

NASA Yenilikçi Gelişmiş Kavramlar (NIAC) programı, mantarları Ay ve Mars’ta habitat oluşturmak için kullanabilecek miko-mimari süreçlerin uygulanabilirliği üzerine araştırmalara fon sağladı.

![](images/nasa-dan-ay-ve-mars-icin-sira-disi-proje-amerikan-havacilik-ve-uzay-dairesi-nasa-ay-ve-mars-icin-cok-konusulacak-bir-calismanin-hazirligi.jpg)

Çalışma konsepti mantarların miselyum kısımlarına odaklanmış durumda. Mantarların toprak altında üretilen kısımları olan miselyum, bir nevi yapı malzemesi görevi görüyor. NASA tarafından yapılan açıklamada “Bu küçük iplikler, büyük yapıların içine ağ oluşturarak, hassasiyetle karmaşık yapılar inşa edebiliyor.” ifadeleri kullanıldı.

NASA habitat fikrini ve bazı konsept çalışmaları gösteren bir video da yayınladı.

Mantarların yapı malzemesi olarak kullanılabileceği fikrinde, habitatın konseptine göre dış kısımda su buzu içeren üç katlı kubbe, ortasında oksijen ve besin üreten siyanobakteriler ve iç tabakasında Mars yaşam alanlarını yaratmak için bir çerçevenin altında beslenen ve büyüyen miselyumlar yer alıyor.

NASA ayrıca; yapının oluşumundan sonra pişirilerek yaşam formundan koparıldığını, yapısal bütünlüğü sağladığını ve Mars’ı ve oradaki mikrobiyal yaşamı olumsuz etkilemediğini söyledi.

Dünya’da Uygulanabilecek

Mars habitatlarının arkasında yatan fikirlerden biri de oluşturulan prototiplerin Dünya ihtiyacını karşılamaya yönelik. NIAC miko-mimarisi baş araştırmacısı Lynn Rothschild, başka dünyalar için oluşturulacak prototiplerin tasarlandıktan sonra Dünya’ya geri getirebileceğini söyledi.

Araştırmalar daha ilk aşamalarında olmalarına rağmen bilim insanları gelecekteki Dünya dışı insan yaşam alanları konusunda ufukları genişletmek için nasıl çalıştıklarını bizlerle paylaşıyorlar.

Beyza Bayrakdar
Beyza Bayrakdar Beyza Bayrakdar
comments powered by Disqus