PlayStation Now 2,2 Milyon Aboneye Ulaştı

PlayStation Now 2,2 Milyon Aboneye Ulaştı

Sony’nin birinci ve üçüncü parti oyunlara erişim imkanı sunan bulut tabanlı hizmeti PlayStation Now abone sayısı 2,2 milyonun üzerine çıktı.

PlayStation Now, Sony’nin geçen yıl bu zamanlarda 1 milyon abone düzeyinin geride bırakıldığını içeren açıklamasının ardından, abone sayısını 2 katından fazla artırdı. Ücretli PlayStation Now abonelerinin sayısındaki artış, Sony’nin fiyatlarda indirime gitme kararının ardından ivme kazandı. Şu anda aylık 9,99 ve yıllık 59,99 dolar olan abonelik, daha önce ayda 19,99 ve yıllık 99,99 dolar seviyesindeydi.

Kağıt üzerinde PlayStation Now abonelerinin sayısı her ne kadar fazla görünse de, beş yıl önce başlamış bir hizmet için, büyüme hızının çok fazla olduğu söylenemez. Abonelere, oyun konusunda devasa bir kütüphane sunan hizmetin rakibi Xbox Game Pass, 2017’de tanıtılmasına karşın Nisan ayında 10 milyon aboneyi geçtiğini duyurmuştu.

![](images/play-station-now-nedir-abonelik-ucretleri.jpeg)

Bunun yanı sıra Sony’nin online oyun servisi PlayStation Plus’ın da büyümesi sürüyor. Mart sonunda 41,5 aboneye ulaştığı paylaşılan PlayStation Plus, geçtiğimiz yıla göre 5 milyon aktif kullanıcı artışına ulaştı. Microsoft ise, ürünün rakibi Xbox Live’ın Nisan sonunda 90 milyon aktif kullanıcıya eriştiğini duyurmuştu.

Koronavirüs salgını oyunlara ilgiyi artırdı

PlayStation, Xbox ve Nintendo gibi oyun devlerine olan ilginin artmasının en önemli nedenlerinden biri, birkaç aydır dünya çapında etkilerini sert bir şekilde gösteren koronavirüs salgını. 4,8 milyondan fazla insana bulaşan ve 300 binin üzerinde kişinin hayatını kaybetmesine neden olan salgının ardından eve kapanan milyonlarca kişi, oyunlara yöneldi. Oyun endüstrisi, 2020’nin ilk çeyreğinde bir rekora imza atarak 10,9 milyar dolarlık kazanç sağladı.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus