EasyJet Hacklendi, 9 Milyon Yolcunun Bilgileri Çalındı

EasyJet Hacklendi, 9 Milyon Yolcunun Bilgileri Çalındı

Bloomberg’ün aktardığı bilgiye göre, İngiltere merkezli havayolu şirketi EasyJet bir siber saldırının kurbanı oldu. Haberde, şirketin 9 milyon müşterisinin e-posta adresleri ve seyahat detaylarını içeren bilgiler ele geçirildi.

Saldırıyı ‘son derece sofistike’ olarak yorumlayan EasyJet, bilgileri çalınan müşterilerden 2 bin 208’inin kredi kartı bilgilerine de erişildiğini açıkladı.

Şirket, veri hırsızlığına yol açan açığın kapatıldığını ve kredi kartı bilgileri çalınan müşterilerle iletişim kurulduğunu açıkladı. EasyJet, şu ana kadar bilgilerin kötüye kullanıldığına dair bir kanıt bulunmadığını söylese de, bilgileri çalınan 9 milyon müşterisiyle iletişime geçileceğini duyurdu.

Bilgileri çalınan müşteriler risk altında

![](images/easyjet-e-siber-saldiri-yolcularin-bilgileri-hacklendi.jpg)

Uzmanlar, EasyJet’in 9 milyon müşterisinin çeşitli kimlik avı girişimlerine maruz kalabileceğini aktardı. Bir yolcunun EasyJet müşterisi olup olmadığını bilecek siber korsanlar, şirketin e-postalarını taklit edebilir ve sahte bilgi içeren maillerle onlara ulaşabilir. EasyJet, gelebilecek e-postalar konusunda tüm müşterilerini dikkatli olmaya davet etti.

Şirket CEO’su Johan Lundgren, yaptığı açıklamada “Bu olaydan etkilenen müşterilerden özür dilemek istiyoruz. Seyahat bilgilerine erişilen müşterilerle temasa geçiyoruz ve şüpheli bir iletişim talebi gelirse, daha dikkatli olmalarını öneriyoruz” dedi.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus