Robot Sophia Türkiye’ye Geliyor

Robot Sophia Türkiye’ye Geliyor

Hong Kong merkezli Hanson Robotics tarafından geliştirilen ve tüm dünyada oldukça ilgi çekmeyi başaran sosyal insansı robot Sofia, Türkiye’ye geliyor.

3-4 Nisan’da Zorlu Center’da gerçekleştrilecek olan Modanisa İstanbul Modest Fashion Week‘e katılacak olan Robot Sophia Türkiye’de ilk kez moda etkinliğine katılarak Özlem Süer’in düzenleyeceği X Refka açılış defilesini izleyecek. Gün içerisinde de Geleceğin Modası hakkında bir konuşma yapması planlanıyor.

![](https://i2.wp.com/intersiber.comimages/1524126473-el343-moda-sophia-alta-7.jpg?fit=640%2C426&ssl=1)

Moda haftasına katılacak

Hanson Robotics tarafından geliştirilen Robot Sophia’nın yapay zekası ve görünümü oldukça büyük bir titizlikle planlandı. Yüzü için oyuncu Audrey Hepburn ve Mısır Kraliçesi Nefertiti model alındı. Sosyal zekanın anlaşılması için tüm detaylar dikkate alındı ve konuşurken göz teması kurması, sorulan sorulara gülümseyerek cevap vermesi ve yüzleri tanıması ile Robot Sophia çok dikkat çekti.

İlk kez moda etkinliğinde yer alacak olan Robot Sophia geçtiğimiz günlerde uluslararası moda dergisine verdiği röportajda gittiği yerlerdeki yerel tasarımcıların giysilerini giymeyi sevdiğini belirtip moda tarzının cesur ve teknoloji odaklı olduğunu ve teknoloji eğilimi olan avantgarde bir stili tercih ettiğini söyledi. Sophia’nın günümüzdeki stil ikonu ise Teyena Taylor.

Beyza Bayrakdar
Beyza Bayrakdar Beyza Bayrakdar
comments powered by Disqus