Rusya, Telegram Yasağını İki Yıl Sonra Kaldırdı

Rusya, Telegram Yasağını İki Yıl Sonra Kaldırdı

Rusya’nın mesajlaşma uygulaması Telegram’ın yasağını kaldırdığı açıklandı. Rusya telekom gözlemcisi Roskomnadzor, şirketin terörle mücadele çabalarına yardımcı olmak için isteklilik gösterdiğini aktardı.

Telegram, şifreleme anahtarlarını Roskomnadzor ile paylaşmayı reddetmesinin ardından, bir Rus mahkemesi tarafından 2018’in Nisan ayında kapatılmıştı. Şifreleme anahtarları, kullanıcı verilerine erişimin bir yolu olacaktı. Daha önce terörist grupların kullandığı bir platform olan Telegram, Rus yetkililerin talibi reddetmesinin ardından ülkede uzun bir süredir yer alamadı. Telegram kurucusu Pavel Durov, 2018’deki bir açıklamasında “gizliliğin satış için iyi olmadığını” söylemişti.

Aşırılık yanlısı içerikler silinecek

![](images/telegram-nedir.jpg)

Milyonlarca Rus kullanıcı, Telegram’ı iki yıl boyunca VPN gibi sistemlerle kullandı. Telegram CEO’su Durov, yakın zamanda yaptığı açıklamada Rus kullanıcıların hizmete daha rahat erişebilmesi adına yasağın kaldırılmasını istedi. Durov, platformda aşırılık yanlısı içeriğin tespit edileceğini ve silineceğini de aktardı.

Nisan ayında 400 milyon kullanıcıya ulaşan Telegram, son 2 yılda kullanıcı sayısını iki katına çıkarmayı başardı.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus