Samsung Galaxy S10 Parmak İzi Okuyucusu 3D Yazıcı İle Aşıldı

Samsung Galaxy S10 Parmak İzi Okuyucusu 3D Yazıcı İle Aşıldı

Samsung Galaxy S10 parmak izi tarayıcısı 3d yazıcı ile yazdırılan sahte parmak izi ile aşıldı. Bir Reddit kullanıcısı, parmak izi fotoğrafı kullanılarak, 3D yazıcı ile basılmış sahte parmak izi ile Samsung Galaxy S10 parmak izi tarayısının nasıl aşıldığını gösterdi.

Akıllı telefon üreticileri her geçen gün yeni bir güvenlik özelliği duyuruyorlar. Bu çoğu zaman güvenliğin artması anlamına gelse de bazen durum göründüğü gibi olmayabiliyor. Bu son kanıt gösterdi ki; Samsung Galaxy S10 parmak izi tarayıcısı basit bir hack ile aşılabiliyor. Reddit’de “darkshark9” isimli kullanıcı, 3D yazıcı ile basılmış bir parmak izi modeli ile aşılabildiğini kanıtladı.

Doğrudan ekrana gömülü parmak izi tarayıcısı bu yıl Samsung tarafından S10 ve S10+ modelleri için tanıtılmıştı.

Nasıl?

Reddit kullanıcısı “darkshark9”, S10 ekranı üzerindeki parmak izi fotoğrafını kullanarak, parmak izinin bir kopyasını 3D yazıcı ile yazdırdı. Birkaç denemeden sonra başarıyla cihazın kilidini açmayı başardı.

![](images/samsung-galaxy-s10-parmak-izi.jpg)

Nasıl yapıldığını anlattığı videoda ayrıca bu işlem için kullandığı görüntü düzenleme yazılımı ve 3D yazıcı yazılımı gibi detayları da gösterdi.

![](images/samsung-galaxy-s10-parmak-izi-3d-baski.jpg)

Samsung ekrana gömülü parmak izi tarayıcılarında ultrasonik temelli bir teknoloji kullanıyor. Cihaz parmak izi tarayıcısı, parmak izinin gerçek bir insana ait olup olmadığını ise bu şekilde ayırt edemediğini gösterdi.

Daha önce de Apple Iphone X modelinde kullanılan Face ID 3D yazıcı ile yazdırılmış maske ile aşılmıştı.

Hakan Torun
Hakan Torun Hakan Torun
comments powered by Disqus