SpaceX Starlink Uydu Filosunu Genişletmeye Devam Ediyor: 60 Uydu Daha Gönderildi

SpaceX Starlink Uydu Filosunu Genişletmeye Devam Ediyor: 60 Uydu Daha Gönderildi

SpaceX‘in tüm dünyaya internet sağlamak amacıyla yürüttüğü Starlink projesi kapsamında 60 haberleşme uydusu daha başarıyla yörüngeye fırlatıldı.

Dünya’ya internet sağlamak amacıyla yürütülen Starlink projesi yeni görevini kısmen başarıyla tamamladı. Kısmen diyoruz çünkü bu sefer uyduları taşıyan Falcon 9 roketi başarıyla geri iniş yapamadı. Yerel saat ile 10:05’te Florida’daki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri Üssünde görev başladı. Gerçekleştirilen Starlink 4 görevi kapsamında uzaya 60 uydu daha gönderildi. İki hafta önce Starlink 3 görevi ile 60 uydu daha başarıyla yörüngeye gönderilmişti. Bu sayede yörüngedeki Starlink uydu sayısı 300 oldu.

![](images/spacex-starlink-4-gorevi.png)

Falcon 9 bu sefer platforma inemedi

Uyduları taşıyan Falcon 9 roketi dönüş yolunda drone gemisine iniş yapamadı. Uzun zaman sonra ilk kez bir Falcon 9 roketi başarısız oldu. Konuyla ilgili konuşan SpaceX mühendisi Jessie Anderson, Falcon 9 roketinin yeryüzüne dönmeyi başardığını ancak okyanustaki platform yerine suya yumuşak bir iniş gerçekleştirdiğini ve şu an muhtemelen okyanusta tek parça halinde beklediğini belirtti. SpaceX ekibi tek parça halde bekleyen roketi kurtarmak için operasyona başladı.

SpaceX başkanı Gwynne Shotwell daha önce yaptığı açıklamada 2020 yılında Kuzey Amerika’da hizmet verilmeye başlanacağını söylemişti. Görünen o ki; şirket hedefine ulaşabilme yolunda önemli bir mesafeyi daha başarıyla katetti. Starlink’in tüm dünyaya internet sağlayabilmek için toplamda 1500 uyduya ihtiyacı var.

Hakan Torun
Hakan Torun Hakan Torun
comments powered by Disqus