Spotify, Apple Müzik, Youtube ve Amazon, #BlackOutTuesday Hareketi İçin Birleşti

Spotify, Apple Müzik, Youtube ve Amazon, #BlackOutTuesday Hareketi İçin Birleşti

Bugün birçok platform, ABD’de George Floyd adlı siyahi vatandaşın, ırkçı bir polis tarafından öldürülmesini protesto etmek için #BlackOutTuesday hareketinde birleşti. İnternet devleri, insanları özel çalma listeleri, sessizlik ve sosyal medyada hizmet kesintisi ile bu duruma karşı dikkat çekmeye davet etti.

Spotify, 8 dakika 46 saniye sessizliğe gömülüyor

![](images/spotify-dan-george-floyd-tepkisi.jpeg)

Spotify, çalma listeleri ve podcastlerinde, 8 dakika 46 saniyelik bir sessizlik sunacak. Bunun nedeni, Minneapolis polis memuru Derek Chauvin’in, Floyd’un boynunu diziyle tuttuğu sürenin de 8 dakika 46 saniye olması. Floyd, ‘nefes alamıyorum’ sözleri ile akıllara kazınmıştı.

Amazon sosyal medya paylaşımlarını durdurdu

Amazon Müzik de, BlackOutTuesday hareketine destek verdi. Şirket, gün boyunca tüm sosyal medya hesaplarını durduracağını belirtti. Bunun yanı sıra Youtube da, resmi hesabından yaptığı bir paylaşımla harekete desteğini gösterdi. Youtube daha önce de, bir STK’ya 1 milyon dolar bağışta bulunma sözü vermişti.

Apple Müzik siyahi sanatçılardan oluşan bir akış sundu

Apple da, Apple Müzik servisinde BlackOutTuesday’e destek verdi. Standart Beats1 radyo programına ara veren Apple Müzik, bunun yerine siyahi sanatçıların yer aldığı bir akış sundu. Düzenli önerilerde ve radyo sekmelerinde ise, “For us, by us” adlı tek bir liste gösterildi.

Bunun yanı sıra Soundcloud, sosyal medyada profil resmini kararttı. Birçok platform, polis şiddetine karşı tepkisi gösterdi ve ırkçılığın karşısında durdu. ABD’de Minneapolis’te başlayan olaylar, birçok eyalette ilerleyerek sürüyor.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus