Teknoloji Üreticileri Tanıtımlarını Ertelemeye Gerek Görmüyor

Teknoloji Üreticileri Tanıtımlarını Ertelemeye Gerek Görmüyor

Teknoloji üreticisi çok sayıda şirket kısa süre içerisinde yeni cihazlarını tanıtmaya hazırlanıyor. Corona virüsü nedeniyle ciddi ekonomik kayıplar gündemde olsa bile üreticiler tanıtımların ertelenmesinin daha büyük bir kriz yaşanmasına sebep olabileceği görüşündeler.

Apple, Huawei ve Nokia gibi teknoloji üreticileri ciddi bir krizin içerisinde olmasa bile gelecek dönemde dünya ekonomisinde yaşanacak sarsıntıların daha fazla olabileceğini, mevcut ekonomik planları uygulamaya sokamamaları durumunda kendilerinin de bu durumdan daha fazla zarar edebileceklerini düşünüyor.

Apple Gibi Şirketlerin İflas Riski Yok

Apple’ın bugün mevcut varlıklarının trilyon dolarla anılıyor olmasına rağmen şirketin üretim hattı için para ödediği biliniyor. Bu paranın cihaz satışları sayesinde ödendiği, ancak Nokia gibi nispeten daha küçük üreticilerin bu dönemde ciddi ekonomik sorunlar yaşama risklerinin olduğundan söz ediliyor.

![](images/teknoloji-tanitim-etkinlik.jpg)

Bazı teknoloji analistleri gelecek çeyrekte cihaz satışlarında rekor bir düşüş olacağından söz ederken, bazıları ise gelecek çeyrekte cihaz satışlarının büyük oranda gerilemiş olmasına bağlı olarak bu sene şirketlerin ekonomik ve üretim planlarını yeniden gözden geçirmek zorunda kalabileceklerine dikkat çekiyorlar.

ABD’de birçok teknoloji devi şirketin gelecek dönemde beklentilerini düşürmeye hazırlandığı iddia edilirken, bazı ülkelerde teknoloji marketlerinin kapanması sonucunda cihaz satışlarının direkt olarak zaten bu sebeple düşeceğinden söz ediliyor.

Corona virüsünün ekonomilere etkisi son derece fazla olduğu kadar bu alanda en fazla etkilenen pazarlardan birisi ise teknoloji pazarı olmaya devam edecek.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus