2020 Sosyal Medya Reklamcılığı Yılı Olabilir

2020 Sosyal Medya Reklamcılığı Yılı Olabilir

Bu yılın sosyal medya platformları için bir başka rollercoaster yılı olması bekleniyor. Sosyal olarak sorumlu olma baskısı herkes için artmaya devam edecek. Geçtiğimiz yıl, Facebook’un kullanıcı verilerini yönetme biçimindeki önemli değişiklikler, Instagram ve WhatsApp’ın da dahil olduğu şirketin portföyünde gizlilik sorunları hakkında farkındalığın artmasına neden oldu.

Instagram, görünüşe göre bazı kullanıcılar üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak için yayınlardan görünür ‘beğenileri’ kaldırdı. Daha yakın zamanlarda, çoğu platform siyasi reklamları ele almak için farklı yaklaşımlarını anlattı. Facebook, içeriğinin doğruluğundan değil, siyasi reklamları kabul etme kararından dolayı ağır eleştirildi. Twitter ise ‘siyasi reklam politikası yok’ ilan ederek PR savaşını kazandı.

Bu tartışmanın devam eden etkileri ve bir düzenleme çağına kaçınılmaz bir kaymayı izlemenin yanı sıra, bu yıl ele alınması gereken başka önemli konular da var.

![](images/sosyal-medya-facebook-instagram-twitter.jpeg)

Facebook’un Video Standartlarının Gelişmesi Gerekiyor

2017’de Facebook’un ikinci çeyrek kazanç raporu, platformun haber beslemesinde reklam alanının tükendiğini gösterdi. O zaman, bu şirket için önemli bir konu olarak kabul edildi. Tarihinde ilk kez, reklam harcamalarındaki büyüme yavaşlıyordu.

İlk çözüm, markaların birleşik bir Facebook ve Instagram reklam platformu üzerinden reklam satın almalarına izin vermekti. Bu sayede reklam verenler daha iyi sonuçlara ulaşacaktı.

WhatsApp‘ın uzun zamandır beklenen reklam teklifi başlatıldıktan sonra, mesajlaşma uygulaması için güçlü gelir artışını kolaylaştıracak birleşik Facebook ve Instagram reklam platformuyla entegre olması bekleniyor.

Facebook’un ikinci kararı olan ‘önce video’ modeline geçme, işi sonsuza dek değiştirdi ve dünyanın en büyük ticari çevrimiçi video platformlarından biri haline getirdi. Bugün, şirketin en büyük sorunu, platformdaki video reklamlarla tüketici etkileşiminin kalitesi olarak görünüyor. Facebook uzun vadede etkin bir şekilde rekabet edecekse, videoya yaklaşımı gelişmek zorunda.

![](images/sosyal-medya-begeni.jpeg)

TikTok’un Yükselişi

TikTok artık önemli bir sosyal platform ve Kasım 2019’da küresel olarak 1,5 milyar kez indirilmişti. Çinli teknoloji şirketi ByteDance’in sahibi olduğu TikTok, 15 saniyelik müzik videoları oluşturmak ve paylaşıldığı bir mobil uygulama olarak büyümeye devam ediyor.

İnsanların kolayca mikro içerik oluşturması için çeşitli araçlara sahip olan ve her kullanıcıya kişiselleştirilmiş bir içerik akışı görüntüleme olanağı sunan platform ayrıca, kullanıcıların doğrudan markalardan satın almalarına izin veren bir alışveriş aracı sunmayı planlıyor. Küresel olarak, TikTok’un aylık 800 milyon aktif kullanıcısı olduğu tahmin ediliyor.

Marka güvenliği, genç kullanıcı tabanının savunmasızlığı ve platformun zararlı içeriğe dizginleme yeteneği hakkındaki şüpheler nedeniyle TikTok için bir endişe kaynağı olmuştur. ABD’de ayrıca TikTok’un Çin karşıtı içeriğin sansürlendiği ve kişisel verilerin nasıl saklandığı ile ilgili sorulara ilişkin bir ulusal güvenlik soruşturması da devam ediyor.

TikTok eksikliklerinin farkında ve hızlı öğreniyor gibi görünüyor. Şu anda, 2020’nin ikinci çeyreğinde İrlanda pazarında tüm reklam fırsatları paketini başlatmayı planlıyor. Ayrıca, verilerle ilgili endişeleri , dış uzmanların incelemesine ve doğrulamasına izin verecek bir ‘Şeffaflık Merkezi’ açılmasıyla mücadele etmeyi umuyor.

comments powered by Disqus