Telegram, Kripto Para Operasyonunu İptal Etti

Telegram, Kripto Para Operasyonunu İptal Etti

Telegram, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu SEC ile uzun süren görüşmelerin ardından, kripto odaklı iştiraki Telegram Open Network (TON) projesini iptal etti.

Şirketin kurucusu ve CEO’su Pavel Durov, yaptığı açıklamada “Telegram’ın TON projesindeki aktif rolü sona erdi” dedi. “TON kısaltmasını, Telegram markası ya da ismini kullanarak ilgi çekmeye çalışan projelerde, paranızı ve verilerinizi paylaşma konusunda risk almayın” diye de ekledi.

Telegram Open Network, bir akıllı telefona sahip herkesin yer alabileceği, Facebook’un Libra projesine benzer şekilde merkezsiz bir blok zincire dayanan kripto para projesiydi. Sistem, ciddi incelemelerle karşı karşıya kaldı.

1,7 milyar dolarlık fon toplandı

![](images/telegram-open-network-nedir-ton-1600x900.jpg)

SEC, geçtiğimiz yılın Ekim ayında Telegram’ın Gram adlı kripto para biriminde, 1,7 milyar dolarlık erken satış jeton sürecinde, satışları durdurması emrini vermişti. Fon, Telegram’ın Gram adlı kripto para projesi için ICO sürecinde, 2018’den bu yana toplanmaktaydı. SEC incelemesinin ardından şirket, ICO sürecini iptal etme kararı almıştı.

Durov, alınan kararla ilgili ABD yasal mercilerini eleştirdi ve “Bu savaş, neslimizin en önemli savaşı olabilir” dedi. SEC kararlarının ardından sekteye uğrayan kripto para projesi ile ilgili olarak, “Doğru bir savaşta savaşıyorsunuz. Umarım bu savaşın galibi olursunuz” diye ekledi.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus