Test Ediliyor: Netflix Direct, TV Kanalı gibi Gerçek Zamanlı Yayın Yapacak

Test Ediliyor: Netflix Direct, TV Kanalı gibi Gerçek Zamanlı Yayın Yapacak

Dijital yayın alanında dünyada en çok tercih edilen platform olan Netflix’ten, geleneksel TV konseptini andıran yeni bir adım geliyor. Netflix Direct adı verilen özellik, gerçek zamanlı yayın alacak.

ABD’de, insanlara posta yolu ile DVD gönderen Netflix, dijital yayına adım ataran milyonlarca aboneye sahip oldu ve günümüzün en büyük dijital yayın platformu. Netflix, insanların istekleri doğrultusunda yeni bir adım attı ve Direct isimli özelliği test etmeye başladı.

Fransa’da test ediliyor

Netflix Direct, tıpkı bir TV kanalı gibi çalışacak ancak Netflix içeriklerini verecek. Gerçek zamanlı yayın yapacak olan kanal, “Netflix’te ne izlesem?” sorusuna yanıt bulamayanların ilgisini çekecek.

![](images/netflix-direct-nedir.jpeg)

Netflix Direct’e bağlanmak için kullanıcılar, menüdeki “Direct” sekmesine tıklayacak. Sekmede, popüler dizi ve filmlerin yanı sıra, belgesellerin de yer aldığı bir akış programı sunulacak.

Direct, normal bir TV kanalının Netflix formatı olarak düşünülebilir. Fransa’nın test sürecinde tercih edilmesinin nedeni olaraksa, ülkenin 9 milyon Netflix abonesiyle şirketin en ciddi kullanıcıya sahip olduğu pazarlardan biri olması gösteriliyor. Fransa’da öte yandan, TV izleme kültürü de çok yaygın. Bu da, Direct’in neden ilk önce Fransa’ya sunulduğunu açıklıyor.

Netflix Direct hangi platformlarda çalışıyor?

Özelliğe ilişkin bilinmesi gereken bir diğer konuda, Direct’in TV uygulamasında çalışmaması. Netflix Direct şu anda sadece Netflix web uygulamasında sunuluyor. Mobil uygulama üzerinden de Direct izlemek mümkün olmayacak.

Direct global olarak yayınlanırsa ve Türkiye’ye gelirse, özellik Netflix aboneleri tarafından nasıl karşılanacak göreceğiz.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus