TikTok, ABD’de İçerik Denetleme Komitesi Kurdu

TikTok, ABD’de İçerik Denetleme Komitesi Kurdu

Çinli sosyal video uygulaması TikTok, ABD’nin veri paylaşımı ve sansür endişeleri konusundaki incelemesiyle karşı karşıya olduğu için ABD merkezli içerik yönetimi komitesinin ilk üyelerini TikTok politikaları hakkında tavsiyelerde bulunmak üzere seçti.

TikTok tarafından açıklanan konsey, birkaç ayda bir görüşler vermek ve içerik denetleme politikaları hakkında tavsiyelerde bulunmak için şirketin eylemlerini değerlendirmek üzere toplanacak.

Pekin merkezli teknoloji devi ByteDance’in sahibi olduğu TikTok bu hamlesiyle, veri güvenliği uygulamaları konusunda ABD milletvekillerinden incelemeyle karşı karşıya kaldığı ve Çin hükümetinin emriyle sansür yaptığı endişeleriyle şeffaflığı artırmaya çalışacak.

![](images/tiktokabd-2.jpg)

Şirket, ABD kullanıcı verilerinin ABD’de depolandığını ve Çin’in Çin dışındaki içerikler üzerinde yetki sahibi olmadığını söyledi. TikTok, İçerik Danışma Konseyi’nin yaklaşık bir düzine üye sayısına çıkacağını da açıkladı.

Konseyin Mart ayının sonundaki ilk toplantısında yanlış bilgilendirme ve seçim müdahalesine karşı politikalar da dahil olmak üzere platform bütünlüğü konuları ele alınacak.

Grubun başkanlığını George Washington Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde profesör ve Küresel İnternet Özgürlüğü Projesi eş direktörü Dawn Nunziato yönetecek.

Diğer altı kurucu üye arasında dijital görüntü adli tıp uzmanı Hany Farid, teknoloji etiği uzmanı David Ryan Polgar yer alacak.

ABD senatörleri geçtiğimiz günlerde casusluk endişeleri sebebiyle TikTok’u hükümet çalışanlarının cihazlarında yasaklamak istiyordu. TikTok aldığı önlemlerle ABD kullanıcılarından vazgeçmek istemiyor gibi görünüyor.

comments powered by Disqus