İki ABD’li senatör Perşembe günü sosyal video uygulaması TikTok’un casusluk endişeleri nedeniyle tüm hükümet cihazlarından yasaklanmasını içeren bir yasa tasarısı önerdi. Cumhuriyetçi senatörler TikTok’un Çin Komünist Partisi ile olan bağlantılarından endişe duyuyorlar.

Missouri’den Cumhuriyetçi senatörler Josh Hawley ve Florida’dan Rick Scott, TikTok ile Çin Komünist Partisi arasındaki bağlantıların, uygulamanın casusluk için kullanıldığında ulusal güvenlik riski oluşturabileceği anlamına geldiğini söylüyor.

Hawley yaptığı açıklamada, “TikTok, Çin Komünist Partisi üyelerini yönetim kuruluna dahil eden bir Çinli şirkete ait ve yasaların kullanıcı verilerini Pekin ile paylaşması gerekiyor” dedi. “Şirket, uygulamalarının arka planda çalışırken insanların gönderdiği mesajlar, paylaştıkları resimler, tuş vuruşları ve konum verileri de dahil kullanıcı verilerini topladığını itiraf etti.” ifadelerini kullandı. Ayrıca uygulamanın hükümet cihazlarında “yeri yok” diye ekledi.

TikTok sözcüsü yaptığı açıklamada, “Endişelerin asılsız olduğunu düşünürken, onları anlıyoruz ve politikalarımızı açıklamak için milletvekilleri ile diyaloğumuzu artırırken güvencelerimizi daha da güçlendirmeye devam ediyoruz.” dedi. “Kısa bir süre önce LA’de üçüncü taraf uzmanlara kaynak kodumuzu ve veri gizliliği, güvenliği ve denetleme uygulamaları konusundaki çabalarımızı anlatacak bir şeffaflık merkezi duyurduk.” ifadelerini kullandı.

Bu yasa tasarısı kabul edilirse ABD’de hiçbir çalışanın, uygulamayı iş için kullandığı cihazına indiremeyeceği anlamına geliyor. Yasak, TikTok’un ana şirketi ByteDance tarafından oluşturulan diğer uygulamalara da uzanacak.

Trump yönetimi tarafından, ülkedeki Huawei cihazların satışını ve aynı zamanda ağ ekipmanlarının kullanımını yasaklayan bu tür yasaklar var. Huawei için de iddia edilen Çin komünist partisi bağlantıları var. Huawei bu bağlantıları sürekli olarak reddetti, ancak şirketin ABD’deki varlığı ne olursa olsun minimum düzeye indirildi.

1 YORUM

CEVAP VER