TikTok’un Sahibi ByteDance, Kısa Video Uygulaması Vigo’yu Kapattı

TikTok’un Sahibi ByteDance, Kısa Video Uygulaması Vigo’yu Kapattı

TikTok’un çatı şirketi ByteDance, Vigo uygulama ailesini kapatma kararı aldı. 2017 yılında kurulan ve TikTok gibi arka planında çeşitli müziklerin yer aldığı, dudak okuma senkronizasyonuna odaklanan Vigo Video ve Vigo Lite’ın operasyonları durduruldu.

Kapatma kararı mektupla duyuruldu

ByteDance, Vigo uygulamasının kullanıcılarına bir mektup yazarak, 31 Ekim’e kadar Hindistan’daki operasyonun kapatıldığını ve üyelerin, içeriklerini TikTok’a taşımalarına izin vermek için bir geçiş dönemi sunulduğunu aktardı. Hindistan gibi, Vigo Brezilya ve Orta Doğu operasyonları da hizmetini durdurdu.

120 milyondan fazla kullanıcısı vardı

![](images/tiktok-un-sahibi-bytedance-sirketi.jpg)

Ocak ayında yayınlanan bir rapora göre Vigo uygulamaları, dünya çapında 120 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahipti. Ancak TechCrunch’ın aktardığı bilgiye göre uygulama, geçen ay sadece 4 milyon aktif kullanıcıya hizmet verdi.

ByteDance, Vigo uygulamasını neden kapattığına ilişkin bir açıklama yapmadı ancak TikTok’un dünya çapında bu kadar ses getirdiği bir dönemde, farklı bir kısa video projesine odaklanmak istememesi, olası sebep olarak görülüyor.

TikTok’un dünya çapında 600 milyonun üzerinde aktif kullanıcısı bulunuyor ve sadece Hindistan’da, kullanıcı sayısı 200 milyonun üzerinde. Şirket, kullanıcı tabanı zayıflamış bir projeyi canlı tutmak için bu nedenle çaba göstermedi.

ByteDance’ın durdurduğu tek proje Vigo değil. Teknoloji devi, iyi bir performans gösteremeyen haber uygulaması TopBuzz’ı da durdurma kararı almıştı.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus