Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları 2021’e Ertelendi

Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları 2021’e Ertelendi

Dünyada birçok etkinliğin iptaline veya ertelenmesine sebep olan COVID-19 salgını Tokyo Olimpiyat Oyunları‘nın tarihini de etkiledi.

Geçtiğimiz günlerde Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach, oyunlara katılacak sporcular için yazdığı mektupta “İnsan hayatı, olimpiyatlar da dahil her şeyin önündedir. IOC, çözümün parçası olmak istiyor. Bu nedenle izleyeceğimiz en önemli prensip, virüs salgınına karşı herkesin sağlığını ön planda tutan önlemler almak olacak. En büyük umudum, ulusal ve uluslararası federasyonlar ve sporcularımızın da yardımıyla doğru çözümü bulmaktır. Karanlık bir tünelin içinde hep birlikte ilerliyoruz ve daha ne kadar yürüyeceğimizi bilmiyoruz. Ama şunu biliyorum ki, tünelin ucunda bizi olimpiyat meşalesi karşılayacak.” demişti.

![](images/TomasBach-1600x1066.jpg)

Uluslararası Olimpiyat komitesi (IOC), kendi internet sitesinden yaptığı açıklamada IOC başkanı ve Japonya devlet başkanının telekonferansla görüşme yaparak bir karar aldığını ve Dünya Sağlık Örgütü’nden alınan bilgiler doğrultusunda Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın 2021 yazına ertelenmesine karar verildiği duyurdu. Bu doğrultuda tarihler 23 Temmuz – 8 Ağustos olarak belirlendi. Ayrıca Tokyo’da 25 Ağustos – 6 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilmesi planlanan 2020 Paralimpik Oyunlarının da 2021 tarihine ertelendiği duyuruldu.

Ayrıca oyunların isminin 2020 olarak kalacağı belirtildi. Bu süreçte olimpiyat ateşinin organizasyonlar yapılana kadar Japonya’da kalacağı bildirildi.

Beyza Bayrakdar
Beyza Bayrakdar Beyza Bayrakdar
comments powered by Disqus