Trendyol’dan Depremzede Elif’in Fotoğrafının Kullanıldığı Kupa İçin Açıklama: Satıcının Satışları Durduruldu

Trendyol’dan Depremzede Elif’in Fotoğrafının Kullanıldığı Kupa İçin Açıklama: Satıcının Satışları Durduruldu

130’dan fazla vatandaşın hayatını kaybettiği İzmir depreminin ardından, bazı kareler kamuoyunun hafızasına kazındı. Enkaz altından kurtarılan Elif Perinçek’in, itfaiye erinin elini sıkıca tuttuğu kare de onlardan biri. Trendyol’da bir satıcının, bu karenin basılı olduğu kupanın satışını yapması ise, eleştirilerin odağı olmuştu. Trendyol’dan konuyla ilgili açıklama geldi.

Türkiye’nin en popüler e-ticaret sitelerinden olan Trendyol’da, Hediyehanem isimli bir satıcı, İzmir depreminde enkazdan kurtarılan Elif Perinçek’in, itfaiye erinin elini sıktığı fotoğrafı bir kupaya basıp satışa çıkardı.

![](images/trendyol-dan-depremzede-elif-in-fotografinin-kullanildigi-kupa-icin-aciklama-saticinin-satislari-durduruldu-1.png)

Kısa süre içinde milyonlarca kişiye erişen bu fotoğraf, depremin simgelerinden biri haline geldi. Trendyol’da, Hediyehanem adlı satıcının bu kareyi, “umudunu asla kaybetme” yazarak bir kupa olarak satışa çıkarması, sosyal medyada tepki çekti. Bu denli hassas bir konunun ticarileştirilmesi, mağazanın yanı sıra Trendyol’a da tepkiler gelmesine neden oldu.

Trendyol’a ve Hediyehanem adlı mağazaya gelen tepkiler şu şekildeydi:

> koştur koştur paraya çevirdiğiniz şeyden utanın [@hediyehanem](https://twitter.com/hediyehanem?ref_src=twsrc%5Etfw) [@Trendyol](https://twitter.com/Trendyol?ref_src=twsrc%5Etfw) [pic.twitter.com/GS7sQJGhtr](https://t.co/GS7sQJGhtr) > > — raven (@ravenysus) [November 4, 2020](https://twitter.com/ravenysus/status/1324084521940209670?ref_src=twsrc%5Etfw)
> Trendyol'da faaliyet gösteren 'hediyehanem' isimli bir mağazanın İzmir depreminin görsellerini hediyelik eşya yapması tepki çekti: > ‼️Satış durduruldu‼️ > ▪️Doğa Rutkay da isyan etmişti: > “Her şeyi satıyorsunuz ha? Duygularımızı hatta yaralarımızı bile! Utanıyorum kafalarınızdan!!” [pic.twitter.com/WYjjJ7P50v](https://t.co/WYjjJ7P50v) > > — Medyanın Elli Tonu (@Medyanin50Tonu) [November 5, 2020](https://twitter.com/Medyanin50Tonu/status/1324271229793116160?ref_src=twsrc%5Etfw)
> Arama kurtarma ekipleri Elif'i enkazdan 65. saatte çıkardı. > > Krizleri fırsata çevirmeyi seven bazı girişimcilerin Elif'i kullanarak ürünler yapıp satışa sunması ise o kadar sürmedi. [pic.twitter.com/xfExBfgqRS](https://t.co/xfExBfgqRS) > > — Ömer Ekinci 🤜🤛 (@omerekinci) [November 4, 2020](https://twitter.com/omerekinci/status/1324084699225088000?ref_src=twsrc%5Etfw)

Trendyol’dan açıklama: Satıcının platformumuzdaki satışları durduruldu

Üçüncü taraf satıcıların listelediği ürünlerin, platform tarafından bir kontrolden ve filtreden geçirilmediğine vurgu yapan Trendyol, bu hassas konuyla ilgili işlem yapıldığını paylaştı. Açıklama şu şekilde:

“Kamuoyunda hassasiyet yaratan bir ürünün platformumuzda yer alması bizim için kabul edilemez. Söz konusu ürünleri platformumuzda yer aldığını tespit ettiğimiz anda derhal satıştan kaldırdık. Ürünlerin satıcısıyla ilgili gerekli tüm işlemler yapılarak platformumuzdaki satışları durduruldu. Aynı hassasiyeti paylaştığımız tüm müşterilerimize uyarıları için teşekkür ederiz.”

Öte yandan şirket, Trendyol Kalpten Kalbe Burs Fonu ile, 1 milyon TL kaynak ayırarak İzmir depreminden etkilenen çocukların ve gençlerin eğitimine destek olacağını paylaştı.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus