Twitter, Doğrulanmış Hesap Özelliğini Geri Getirmek İçin Çalışma Yapıyor

Twitter, Doğrulanmış Hesap Özelliğini Geri Getirmek İçin Çalışma Yapıyor

Sosyal medya uygulamalarının getireceği yeni özellikleri, ters mühendislik metodu ile keşfeden Jane Machun Wong’un paylaşımına göre Twitter, kullanıcıların hesaplarını doğrulamak için yeni bir sistem üzerinde çalışıyor. Twitter uygulamasında, ayarlar kısmında yer alan kişisel bilgiler bölümünde “doğrulama isteği” alanı keşfedildi.

> Twitter is working on “Request Verification” 👀 > > (I’m not Twitter employee. I’m not tech support) [pic.twitter.com/ED58QsD7kM](https://t.co/ED58QsD7kM) > > — Jane Manchun Wong (@wongmjane) [June 7, 2020](https://twitter.com/wongmjane/status/1269586202606235648?ref_src=twsrc%5Etfw)

Twitter doğruladı

Twitter, Wong’un paylaşımını doğruladı ancak daha fazla detay vermedi. Doğrulanmış hesap programı, Twitter’da bir süredir beklemede ve yardım sayfasında, “şu anda yeni bir istek kabul etmiyoruz” açıklaması yer alıyor. Twitter’ın kullanıcılara ne zaman doğrulama özelliğini yeniden açacağı belli değil.

![](images/twitter-hesap-dogrulama-sistemi.jpg)

Twitter, geçmişte doğruladığı ve kamu yararına olduğunu düşündüğü hesapların yanında mavi bir onay rozeti ekliyordu. Mavi tik olarak da bilinen onay rozetlerinin şirket tarafından resmi bir onay anlamına gelmediğinin belirtilmesine rağmen, rozetin anlamı ile ilgili çeşitli tartışmalar yaşandı ve karışıklıklar oldu. Nitekim, Twitter’da çevirmen rozetleri de doğrulanmış hesap rozetlerine benzerlik gösteriyor.

Hesap doğrulama uygulaması, ABD’de bir mitingde öldürülen Heather Heyer ile ilgili, ırkçı bir paylaşım yapan hesaba doğrulama rozeti verilmesinin ardından 2017’de tepkiler üzerine durduruldu.

2018’de, doğrulama sistemi üzerinde çalışmaya devam etmek için uygun altyapının olmadığını açıklayan Twitter, oy pusulalarında yer alan adaylar ve görevlilerin hesaplarını doğrulamaya çalıştı ancak karışıklıklar yaşandı. Sosyal ağ en son olarak koronavirüs salgınında toplum sağlığı görevlilerinin hesaplarına doğrulama rozeti eklemişti.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus