Ukrayna, 773 Milyon Çalıntı E-posta Adresini Satmaya Çalışan Bilgisayar Korsanını Yakaladı

Ukrayna, 773 Milyon Çalıntı E-posta Adresini Satmaya Çalışan Bilgisayar Korsanını Yakaladı

Ukrayna Güvenlik Servisi (The Security Service of Ukraine), geçen yıl 773 milyon e-posta adresi ve 21 milyon benzersiz şifre içeren bir veritabanını satmaya çalışan ve Sanix (Sanixer) olarak bilinen hacker’ı gözaltına aldığını açıkladı.

Yetkililer, Avrupa Birliği ve Kuzey Amerika sakinlerinin kişisel ve finansal verilerini tutan yedi benzer veri tabanına erişimi olduğu iddia edilen Sanix‘in topladığı çalıntı verilerin sadece bir kısmına sahip olduğunu söylüyor. Sanix’in bulunduğu baskında, kolluk kuvvetleri 2 terabayt çalıntı bilgiye sahip ekipmana el koydu. Çalınan veriler arasında e-posta şifreleri, banka kartı PIN kodları, kripto para birimlerinin e-cüzdanları, PayPal hesapları, botnetler ve DDoS saldırılarına uğrayan bilgisayarlar hakkında bilgiler yer alıyor.

![](images/4-1600x901.jpg)

Araştırmalara göre Sanix‘in topladığı verilerin çoğu eskiydi ve kamu ihlallerinde çalınıp tehlikeye atılan kimlik bilgilerinin bir derlemesiydi. Ancak yakın bir tarihte Sanix’in üniversitelere erişim ve San Bernardino, Kaliforniya Hükümeti için güvenliği ihlal edilmiş bir VPN hesabı sattığı iddia ediliyor.

Eğer iddialar doğruysa bu, internette yüzen ve Sanix gibi bilgisayar korsanları tarafından toplanmaya hazır olan büyük miktarda kişisel bilgi anlamına geliyor. Bu nedenle hesaplarınızın mümkün olduğunca güvenli olduğundan emin olmanız gerektiğini unutmayalım.

Beyza Bayrakdar
Beyza Bayrakdar Beyza Bayrakdar
comments powered by Disqus