Yandex, Huawei’nin Türkiye’deki Modellerinde Standart Arama Motoru Oldu

Yandex, Huawei’nin Türkiye’deki Modellerinde Standart Arama Motoru Oldu

ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşlarının gölgesinde, hükümet kararı ile ABD’li şirketlerden hizmet alması engellendikten sonra, yeni modellerinde Google uygulama ve servislerine yer veremeyen Huawei, Türkiye’de varsayılan arama motoru konusunda Yandex ile işbirliğine vardı.

Yandex Navigasyon da uygulama mağazasında

Huawei ile Yandex arasındaki anlaşma, yeni dönemde Huawei Mobil Servisleri’ne sahip cihazların tamamında, arama motoru olarak Rusya merkezli Yandex’in yer almasını kapsıyor. Anlaşma kapsamında bunun dışında, şirketin AppGallery uygulama mağazasında, Türkiye’deki en popüler navigasyon uygulamalarından Yandex Navigasyon da yer alacak.

Yandex’in tüm hizmetlerine rahat ulaşım

![](images/yandex-huawei-nin-turkiye-deki-modellerinde-standart-arama-motoru-oldu-1.png)

Huawei ve Yandex arasındaki anlaşma kapsamında, ana ekranda yer alan arama çubuğunda varsayılan arama motoru olan Yandex’in, AppGallery uygulaması üzerinden tüm Yandex hizmetlerine erişimin kolaylaşması da söz konusu oldu. Navigasyon ve arama hizmetinin yanı sıra, Yandex Mail gibi servislere de kolay erişim imkanı olacak.

Yandex, arama motoru ile Türkiye’de ayda 10 milyon tekil kullanıcıya ulaşıyor

Yandex Türkiye Genel Müdürü Onur Karahayıt, yaptığı açıklamada 2011’den beri yer aldıkları Türkiye pazarında, arama motoru alanında ayda 10 milyon üzeri tekil kullanıcıya ulaştıklarını söyledi. Huawei ile yapılan anlaşmadan ötürü çok mutlu olduklarını belirten Onur Karahayıt, AppGallery üzerinden e-posta, navigasyon ve çeviri gibi uygulamalara, Huawei kullanıcılarının çok rahat bir şekilde ulaşabileceklerini söyledi.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus