Volkswagen’ın İlk Seri Üretim Elektrikli Otomobili, Yazılım Problemi Nedeniyle Gecikecek

Volkswagen’ın İlk Seri Üretim Elektrikli Otomobili, Yazılım Problemi Nedeniyle Gecikecek

Volkswagen, tamamen elektrikli otomobil model ID 3’ün piyasaya çıkış tarihini, yazılım sorunları nedeniyle erteledi. Şirketin ilk seri üretilen elektrikli aracının pazara çıkış tarihinin erteleneceği, VW tarafından doğrulandı.

VW, otomobilin ‘sınırı sayıdaki’ versiyonunu ön sipariş verenler, diğer müşterilere göre erken bir tarihte araçlarını teslim almaya başlayacaklar. Nispeten uygun fiyatlı, diğer otomobil sürümlerini satın alan müşterilerin ise birkaç aya kadar beklemesi gerekecek gibi görünüyor.

![](images/volkswagen-id3-seri-uretimde.jpg)

VW, Eylül ayı içinde bazı ID 3 modellerini teslim etmeyi planlıyor. Ancak App Connect bilgi ve eğlence sisteminin yanı sıra, otomobilin ana konsol ekranı, yazılım güncellemesi gelene kadar etkinleştirilmeyecek. Şirket, ID 3’ün tüm özellikli sürümlerini ise, bu yılın sonunda göndermeye başlayacağını ifade ediyor.

Projenin uzaması ve yaşanan aksaklıkların diğer bir nedeni de, şirket içindeki bazı sorunlar. Şirketin CEO’su Herbert Diess, yeni Golf’ün piyasaya sürülmesinde yaşanan bazı sorunlar ve bu yılın başlarında yayınlanan, tepki gören ırkçı reklam gibi sorunlardan ötürü görevinden alındı.

2019’da üretim tesislerinde binlerce işçiyi işten çıkaran VW, istihdam farkını telafi etmek adına binlerce yeni yazılımcı pozisyonu açtığını belirtmişti. Tedarikçilere yazılım geliştirme sürecini kendisinin yöneteceğini söyleyen Volkswagen, bu konuda Tesla gibi bir strateji benimsemiş denebilir.

Ancak ID 3’te yaşanan problemler, VW’nin henüz yazılım konusunda tam manasıyla hazır olmadığını gösteriyor.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus