Whatsapp’ın Ödeme Özelliği Brezilya’da Merkez Bankası Tarafından Askıya Alındı

Whatsapp’ın Ödeme Özelliği Brezilya’da Merkez Bankası Tarafından Askıya Alındı

Facebook’un, ödeme özelliğini başlattığını açıklamasının ardından Brezilya, özelliği askıya aldı. Brezilya merkez bankası, kararın nedeni olarak ödeme sistemi pazarında rekabeti koruma nedenini öne sürdü. Bloomberg’e göre Merkez Bankası, askıya alınma sürecini ülkenin, ödeme altyapısının potansiyel risklerini ele almak ve değerlendirmek için, Whatsapp’ın bu düzenlemeye uygun olup olmadığını belirleme amacıyla kullanılacağını söyledi.

Whatsapp’ın en büyük ikinci pazarı olan Brezilya’da yaşanan bu durum, Facebook’un ödeme altyapısı sürecindeki son aksaklık. 2018’de Hindistan’da test edilen özellik için, Facebook yerel makamlardan izin almak adına ciddi bir mücadele içine girdi. Hindistan ve Brezilya dışında, ödeme sistemi Meksika’da da Whatsapp içinde test edilmişti.

Whatsapp’ın planı, ödeme sistemini kullanıcılar için ücretsiz sunmak, işlem ücretini ise satıcılardan yüzde 4 oranında almaktı. Hindistan ve Brezilya gibi ülkelerde, birçok küçük işletmenin önemli bir iletişim kanalı olarak kullandığı Whatsapp, kobiler için ödeme altyapısının sunulduğu bir kanal olarak konumlandırılmaya çalışıldı. Whatsapp’ın iş için geliştirilmiş özel sürümünü, dünya çapında 5 milyondan fazla kişi kullanıyor.

![](images/whatsapp-ile-nasil-para-gonderilir.jpg)

Whatsapp’ın Brezilya’da karşı karşıya kaldığı bu yasak, şirketi oldukça şaşırtmış gibi görünüyor. Zira Facebook, birçok otorite ile temas halindeydi. Şirket, yaptığı açıklamada “Hedefimiz Brezilya’daki tüm Whatsapp kullanıcılarına dijital ödemeleri açık bir model olarak sunmak” dedi.

Bakalım, Merkez Bankası’nın askıya alma kararı ne kadar sürdürülecek…

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus