Apple, bu yıl koronavirüs salgını nedeniyle ilk defa online olarak düzenlenen WWDC 20, Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda iOS’ta gelen yenilikleri paylaşmayı sürdürüyor. Apple’ın, iOS 14 ile ilgili duyurduğu önemli yeniliklerden biri, belli görevleri gerçekleştirmek için iPhone’un arkasına dokunmak. “Back tap” olarak tanıtılan bu yeni erişilebilirlik özelliğinde, iki kere ya da üç kere dokunma ile, farklı işlevleri yerine getirebilirsiniz. 

Back Tap ile neler yapılabilecek?

Apple’ın sunduğu yeni özellik, iki ya da üç dokunuş ile ekran görüntüsü alma, telefonu kitleme ya da sessize alma, ses seviyesini değiştirme ya da Google Asistan gibi uygulamaları başlatma gibi görevleri yerine getirmeyi sağlayacak. 

Özelliğin kullanımı şu şekilde:

Bu özellikle, dilediğiniz kısayolları, ihtiyacınıza göre siz de oluşturabilirsiniz. Apple’ın akıllı ev sistemi için geliştirdiği HomeKit uygulaması ile, evinizdeki ışıkları açıp kapatabilir, ya da farklı fonksiyonları kontrol edebilirsiniz. Telefonun arkasına dokunma kısayolunu, Twitter ya da Instagram gibi uygulamaları açmada da kullanabilirsiniz. 

iOS 14 beta sürümünde erişilebilen arka dokunuş özelliği, telefon kılıfı olduğunda dahi son derece iyi bir şekilde çalışıyor. Özelliğe erişebilmek için, iOS 14 güncellemesi geldiğinde ayarlar > erişilebilirlik > arka dokunuş seçeneğine gidebilirsiniz. 

YORUM YOK

CEVAP VER