Youtube 2 Ayda 5.8 Milyon Videoyu Sildi

Youtube 2 Ayda 5.8 Milyon Videoyu Sildi

Youtube veri açıklama programında 2019’un Ekim ve Aralık ayları arasındaki istatistikleri yayınladı. Özellikle bu verilere göre Youtube, spam olan, politikaya aykırı, telif hakkı olan, topluluk kurallarını yok sayan 6 milyona yakın videoyu platformdan kaldırdığını açıkladı.

Birçok veri açıklayan Youtube bu tür konularda paylaşım yapanların kanallarını da kapatmaya hazırlandığını belirtiyor. Youtube yetkilileri platforma üye olan herkesin topluluk kurallarını kabul ettiğini bildirerek bu tür videoların artışının önüne geçilmesi konusunda da çalışma yaptıklarını vurguladı. Kaldırılan videoların çoğunluğu topluluğa zarar verecek ( Ateşli silah, Irkçı Paylaşımlar, Saldırı ve savaş videoları ) olduğu belirtiliyor.

![](images/youtube-2-ayda-5-8-milyon-videoyu-sildi-1600x1161.jpeg)

Kaldırılan Videoların %22’si Tekrar Yayınlanıyor

Youtube, tüm zamanlar ele alındığında kanal sahiplerinin kaldırılan videolarla ilgili itiraz yaptığı süreçlerde sadece %22’sinin tekrardan yayına alındığını belirtti. Tekrardan yayına alınan videoların kaldırılma nedenleri de spam olarak görülüyor. Youtube botlarının spamlara verdiği karşılıklar bazen yanlış olabiliyor. Bunun sonucunda da manuel olarak Youtube yetkilileri sorunu gideriyor.

Youtube, botlar hakkında yaptığı açıklamalar ile birlikte ciddi bir algoritma geliştirdiklerini duyurdu. Spamların da bot olup olmadığını kontrol eden bir sistem geliştireceklerini açıklayan Youtube haksız video kaldırmalarının da önüne geçileceğini belirtti.

comments powered by Disqus