Zoom Neden Bu Kadar Popüler?

Zoom Neden Bu Kadar Popüler?

Geçen yıl halkın kullanımına sunulan video konferans yazılımı Zoom, COVID-19 koronavirüs pandemisi sırasında yoğun bir şekilde kullanılıyor.

Uygulama 100 katılımcıya kadar 40 dakikalık ücretsiz konferans görüşmeleri yapma imkanı sağlıyor. İnsanlar arkadaşlarıyla görüşmek, dijital kulüpler kurmak hatta düğünlere ev sahipliği yapmak için uygulamayı kullanmaya başladı. Uygulamanın bu büyük büyüme döneminde, araştırmacılar ve gazeteciler uygulamayı inceleyerek uygulamada güvenlik ve gizlilik riskleri buldular.

![](images/Zoom-Neden-Bu-Kadar-Popüler-1600x995.jpg)

İnsanlar Zoom’u kullanmaya devam ediyor. Bu uygulama kolay ve ücretsiz. Rakipleri de Zoom’a yetişmek için hamleler yapıyor. Birden fazla şirket belirli özellikleri ücretsiz hale getirdi veya bir aramaya katılabilecek kişi sayısını arttırdı. Zoom’un dünya için karanlık olan bu dönemde büyük bir başarıya ulaştığını görüyoruz ve Zoom bu pozisyonu korumaya çalışıyor.

Şirket, kullanıcı e-postalarına ve fotoğraflarına sızabilecek “Şirket Dizini” ayarıyla ilgili bir sorun yaşıyor. Zoom, uygulamadaki video görüşmelerinin uçtan uca şifrelenmediğini doğruladı. Ardından yeni özelliklerin yayınlanma sürecini 90 günlüğüne durdurup gizlilik ve güvenlik sorunlarının düzeltilmesine odaklanacağını söyledi.

Beyza Bayrakdar
Beyza Bayrakdar Beyza Bayrakdar
comments powered by Disqus