Zuckerberg, Çin’in İnternet Düzenlemesi Üzerindeki Etkisi Konusunda ‘Endişeli’

Zuckerberg, Çin’in İnternet Düzenlemesi Üzerindeki Etkisi Konusunda ‘Endişeli’

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, bugün yaptığı açıklamada, diğer ülkelerin Çin’in internet düzenlemesi yaklaşımını taklit etmeye çalışabileceğinden endişe duyduğunu belirtti.

Avrupa Birliği yetkilileri ile bir görüşme gerçekleştiren Facebook CEO’su, “Çin gibi ülkelerden, daha demokratik Batı ülkelerine farklı değerler geliyor” ifadesini kullandı ve veri gizliliği konusunda açık bir anlayışa sahip olmanın, demokratik Batı ülkelerine bağlı olduğunu sözlerine ekledi. Zuckerbeg, “bunu geliştirmek için ortak bir sorumluğumuz var” ifadesini kullandı.

Zuckerberg, Çin’in internet politikasını daha önce de eleştirmişti

Mark Zuckerberg, otoriter bir internet düzenlemesine sahip olan ve dünyaca ünlü birçok siteye erişimin engellendiği Çin’in internet düzenlemelerini daha önce de eleştirmişti. Çin’in, internetin geri kalanı için kuralları belirlemesine izin vermemenin önemli olduğunu söyleyen Zuckerberg, ifade özgürlüğüne vurgu yapmıştı.

![](images/cin-de-hangi-internet-siteler-yasakli-1600x883.png)
Çin’de erişim engeli bulunan web sitelerden bazıları. Kaynak: Wikipedi

Zuckerberg, AB’nin Facebook, Twitter, Google ve diğer internet devlerinin, AB’de kullanıcı verilerini toplama sürecindeki prosedürleri uygulayan GPDR yönetmeliğine ise övgüde bulundu.

Facebook’un koronavirüs tutumu

Facebook CEO’su görüşmede, koronavirüs salgınına ilişkin şirketinin genel tutumuna dair açıklamalarda da bulundu. Facebook’un, salgınla ilgili yanıltıcı bilgi içeren içerikleri etiketleme yoluna gittiğini aktaran Zuckerberg, COVID-19 süreci ile ilgili, platformda yüz binlerce şüpheli bilginin etiketlendiğini ve 50 milyondan fazla uyarı gösterildiğini aktardı. Zuckerberg, bu sistemin işe yaradığının bilindiğini ve uyarı etiketi yer alan içeriklere, yüzde 95 oranında tıklanmadığını söyledi.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus