Zuckerberg ve Chan’in 800 Bin Dolarlık Bağışı Eleştirildi: Ortalama Bir ABD’li Aile İçin 13 Sentlik Bağış

Zuckerberg ve Chan’in 800 Bin Dolarlık Bağışı Eleştirildi: Ortalama Bir ABD’li Aile İçin 13 Sentlik Bağış

Facebook kurucusu Mark Zuckerberg ve eşi Priscilla Chan, San Francisco’nun Bay Area bölgesinde, en sevdikleri 8 restorana toplamda 800 bin dolar bağışta bulunmuştu. Bu bağış, koronavirüs salgını ile mücadele etmeye çalışan işletmelere destek adına olumlu tepkiler alırken, olaya farklı bir açıdan bakan birçok kişi ise bu durumu eleştirdi.

ABD’deki gelir eşitsizliğinin önemli bir göstergesi

Yapılan bağışın ardından Zuckerberg ve Chan, milyarder bile aile olarak, servetlerine göre ne ölçüde bağış yaptıkları açısından da değerlendirildi. Ortaya çıkan sonuç, milyarder aileler ile ortalama Amerikalılar arasındaki ekonomik bölünmenin ve gelir adaletsizliğinin ne ölçüde olduğunu açıkça gösterdi.

Ortalama ABD’li ailenin 13 sentlik bir bağış

![](images/mark-zuckerberg-ve-karisi-priscilla-chan.jpg)

Zuckerberg’in net serveti 76 milyar doların üzerinde. Bu da, sekiz restoran için 100 bin dolarlık bağışın toplam servet içindeki oranının yüzde 0,00013’üne eşit olduğunu gösteriyor. Ortalama bir ABD’li ailenin serveti yaklaşık 97 bin dolar. Bu da, Zuckerberg’in bağışının, ortalama ABD’li aile için bir restorana 13 sent bağışta bulunması anlamına geliyor. Bay Area bölgesindeki sekiz restoran içinse, toplamda 1 dolar 2 sent bağış…

Bağışlar, her ne kadar oransal açıdan eleştirilse de, restoran sahiplerine salgın sırasında hayatta kalabilmeleri adına kira ve maaş giderleri konusunda önemli bir destek.

Amazon CEO’su Jeff Bezos ve Twitter CEO’su Jack Dorsey gibi milyarlerder de geçmişte, önemli bağışlarda bulundu. Bezos, geçmişte Avustralya’da vahşi yaşamın korunması adına 690 bin dolar bağışladıktan sonra eleştirilmişti. Çünkü bu bağış, Bezos’ın o dönemde beş dakikalık kazancından azdı…

Twitter kurucusu ve CEO’su Dorsey ise, bu konuda hem Bezos hem de Zuckerberg’e göre daha cömert. Kısa süre önce, servetinin yüzde 28’ine tekabül eden bir yardım yapacağını belirten Dorsey, koronavirüs yardım fonu kapsamında 1 milyar dolar bağışladığını açıklamıştı. Dorsey, yaptığı paylaşımda 87 milyon doları bağışladığını aktardı.

Zuckerberg ve Chan’den, konuyla ilgili bir yanıt gelmedi.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus