4 Yılda 3 Milyar Dolar Harcandı: Walmart, Jet.com’u Kapatıyor

4 Yılda 3 Milyar Dolar Harcandı: Walmart, Jet.com’u Kapatıyor

ABD’li perakende devi Walmart, Amazon’a rakip olarak, e-ticaret alanında boy göstermek adına 2016 yılında jet.com‘u satın almıştı. Aradan geçen 4 yılın ardından ciddi harcamalar yapılan projenin kapatılmasına karar verildi.

2 milyar dolar zarar

Walmart, ilk çeyrek açıklamasında, 2016 yılında satın alınan jet.com’un, şirketin çok yönlü stratejisinin bir parçası olarak nitelendirirdi ancak şirket, perakende satış işine yeniden odaklanmak istiyor.

![](images/walmart-jet-com-neden-kapaniyor.jpg)

The Wall Street’in aktardığı bilgiye göre Walmart, e-ticaret operasyonunda yaklaşık 2 milyar dolar kaybetti. walmart.com üzerinden e-ticaret operasyonunu sürdüren şirket, Amazon’a bir rakip olarak konumlandırdığı jet.com projesini durdurdu.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını, tüm perakende şirketleri gibi Walmart’ı da olumlu etkiledi. İlk çeyrekteki satışlar, 2019’un ilk çeyreğine göre yüzde 74 oranında arttı. Salgın, marketler üzerinden satışları arttırdığı gibi, dağıtım hizmetine olan talebi de arttırdı.

Walmart için hem mağaza satışlarında hem de online satışlarda işler bu kadar iyi giderken, Jet istenen seviyeye gelmeyi başaramadı. Büyük yatırımların yanı sıra, aynı gün teslimata odaklanan proje, Walmart hanesine 2 milyar dolarlık bir kayıp olarak yazıldı.

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus