Sony ve Microsoft Birlikte Yapay Zeka Destekli Fotoğraf Makineleri Üzerinde Çalışıyor

Sony ve Microsoft Birlikte Yapay Zeka Destekli Fotoğraf Makineleri Üzerinde Çalışıyor

İki teknoloji devi Microsoft Azureun Artificial Intelligence (AI) yeteneklerini, Sony’nin yeni görüntü sensörü IMX500’e yerleştirdiklerini açıkladı. Çip, kameralara bir mağazaya giren kişi sayısını sayma veya raflardaki eşya stokunu izleme imkanı sunuyor.

Sony, Azure IoT tarafından desteklenen IMX500 için tamamlayıcı bir uygulama da geliştireceğini söyledi. Bu uygulama müşterilere video analizi özelliklerine erişim sağlamak ve müşterilerin iş akışlarını basitleştirmek için tasarlanacak. Şirketler hem ürünlerine AI kamera eklemek isteyen donanım üreticilerini hem de bilgisayar vizyonu ve video analizi konusunda uzmanlaşmış bağımsız yazılım satıcılarını hedefliyor.

**Sony’nin yeni görüntü sensörü IMX500**

Sony’nin yaptığı açıklamada Sony’nin yarı iletken iş birimi başkanı Terushi Shimizu, şirketlerin Sony’nin yenilikçi görüntüleme ve algılama teknolojisini Microsoft’un mükemmel bulut AI hizmetlerine bağlayarak akıllı kamera pazarına güçlü ve kullanışlı bir platform sunacağına inancını açıkladı.

Ayrıca iki teknoloji devi ilk kez yapay zeka projesinde bir araya gelmedi. 2019’da oyun ve içerik akışı için bulut çözümleri oluşturmak üzere güçlerini birleştirdiler. Sony, mevcut oyun ve akış platformları için Microsoft’un veri merkezlerini kullanmaya başlayacağını söyledi.

Beyza Bayrakdar
Beyza Bayrakdar Beyza Bayrakdar
comments powered by Disqus