Facebook, E-Ticarete Yeni Bir Adım Atıyor

Facebook, E-Ticarete Yeni Bir Adım Atıyor

Şu anda bünyesinde uygulamalarını kullanan 160 milyondan fazla küçük işletme bulunduran Facebook, işletmelerin Facebook ve Instagram sayfalarını hayranları ve takipçileri için çevrimiçi vitrinlere dönüştürmelerine olanak tanıyan Facebook Mağazaları‘nın lansmanını duyurdu.

Pandemi devam ederken küçük işletmeler için çevrimiçi satışlar büyük bir önem kazandı. Canlı bir akışta CEO Mark Zuckerberg, genişletilmiş e-ticaretin bu dönemde ekonomiyi yeniden inşa etmeye başlamak için önemli olacağını belirtti. Zuckerberg, “Mağazanızı veya restoranınızı fiziksel olarak açamıyorsanız, yine de çevrimiçi siparişleri alıp insanlara siparişlerini gönderebilirsiniz.” dedi.

![](images/Facebook-Shops-1600x900.jpeg)

Güncelleme ile mağazalar ve işletme sahipleri, Facebook veya Instagram sayfalarında özel bir “Mağaza” bölümü oluşturabilecek ve kullanıcıların görüp satın alması için ürünlerinin bir kataloğunu oluşturabilecekler. Ayrıca Mağaza oluşturmak ücretsiz olmakla birlikte işletmeler Mağazaları için reklam satın alabilecek. Böylece reklam, ödeme ve diğer hizmetlerde Facebook için önemli yeni iş fırsatları yaratacak.

Daha da önemlisi, alışverişlerin çoğu Facebook üzerinden yapılmayacak. Bazı işletmeler kullanıcıların doğrudan Facebook’tan alışveriş yapmalarını olanak tanırken, bazıları ise işlemi tamamlamak için müşterileri şirketin web sitesine gönderecek.

![](images/facebook-shop-1600x900.jpeg)

Mağazalar işletmelerin Facebook sayfalarında ve Instagram profillerinde bulunabilecek ve ayrıca hikayelerde veya reklamlarda tanıtılabilecek. İşletmelerin satın alınabilir hale getirdiği öğeler mağazada görünür olacak ve kullanıcılar öğeleri kaydedebilecek. Mağaza sahiplerinin Messenger, WhatsApp ve Instagram Direct‘ten müşterileriyle sohbet edebileceği güncelleme, aynı zamanda şirketin e-ticaret alanındaki en büyük hamlesi olarak karşımıza çıkıyor.

Mağazalar Amerika Birleşik Devletleri’nde Facebook’ta kullanıma sunuldu ve bu yaz Instagram’a da gelecek. Instagram, mevcut mağaza hesabında markaları sergileyecek. Şirket yılın ilerleyen döneminde, gezinme çubuğuna özel bir alışveriş sekmesi eklemeyi planlıyor.

Beyza Bayrakdar
Beyza Bayrakdar Beyza Bayrakdar
comments powered by Disqus