Amazon Çalışanları için COVID-19 Test Laboratuvarı Oluşturuyor

Amazon Çalışanları için COVID-19 Test Laboratuvarı Oluşturuyor

Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir e-ticaret ve bulut bilişim şirketi Amazon Covid-19 salgını nedeniyle gittikçe paniğe kapılan çalışanlarını düzenli olarak test etmek istiyor. Bunun için bir laboratuvar inşa ediyor.

Yayınladığı blog gönderisinde açıklamada Amazon, test kapasitesi eksikliği insanları güvende tutmayı ve ekonomiyi yeniden çalışır hale getirmeyi zorlaştırdığını söylüyor. Şirket, “Test sonucu pozitif olanlar karantinaya alınabilir ve bakımları yapılabilir ve negatif olanlar ekonomiye güvenle katkıda bulunabilir. Ne yazık ki, bugün COVID-19 testlerinin yoğun bir şekilde rasyonelleştirildiği bir kıtlık dünyasında yaşıyoruz.” dedi.

![](images/amzntest-1600x1241.jpeg)

Şirket, laboratuvarı oluşturmak için kendi uzmanlarını tahsis ediyor ve yakında test yapmaya başlamayı umuyor. Amazon, araştırma bilimcilerinden ve program yöneticilerinden tedarik uzmanlarına ve yazılım mühendislerine kadar çeşitli becerilere sahip bir Amazonyalılar ekibi oluşturdu. “İlk laboratuvarımızı inşa etmek için ihtiyacımız olan ekipmanı kurmaya başladık ve kısa süre içinde ön hat çalışanlarımızı test etmeye başlamayı umuyoruz.” açıklamasını yaptı.

Amazon, pandemi boyunca açık kaldı ve birçok insanın evde kalma uyarılarını güvenli bir şekilde yerine getirmesini sağladı. Ancak böyle yaparak yüz binlerce cephe hattı çalışanını ve teslimat sürücüsünü riske attı. Amazon, artan talebi karşılamak için, ödemeyi arttırma ve 100.000 işçi daha işe alma planlarını açıkladı. Şirket aynı zamanda çalışanlarına maske dağıtımı yapıyor, çalışanların sıcaklık kontrollerini yapıyor ve iş istasyonlarına dezenfektan püskürtüyor. Ancak çalışanlar bunların yeterli olmadığını söylüyor.

Beyza Bayrakdar
Beyza Bayrakdar Beyza Bayrakdar
comments powered by Disqus