Apple Mac Satışları Yılın 3. Çeyreğinde Yüzde 50 Arttı

Apple Mac Satışları Yılın 3. Çeyreğinde Yüzde 50 Arttı

2020 yılında koronavirüs salgınının etkisiyle, PC yazarında ciddi bir büyüme yaşandı. PC pazarındaki büyümeden en çok pay alan şirketlerden Apple, Mac satışlarını 2020’nin 3. çeyreğinde yüzde 50 artırdı.

Koronavirüs salgını, evden çalışma ve uzaktan eğitim gibi konuların yaygınlaşmasına neden olunca, birçok satın alım trendini değiştirdi. PC satışlarındaki artış da bunlardan biri oldu. Raporlara, PC satışlarının 2020’nin 3. çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18’lik artış gösterdi. Apple’ın PC satışlarındaki artış ise, ortalamanın çok üzerinde.

Mac satışlarında yüzde 50 artış

Apple, Mac bilgisayar satışlarında bu yılın 3. çeyreğinde, geçen yıla oranla yüzde 50 oranda artış yaşadı. Özellikle, şirketin yakın zamanda duyurduğu, kendi işlemcisi M1’i içeren cihazların artması ile bu artışın süreceği aktarılıyor.

PC üreticilerinin, 81 milyon birim satış ile, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18’lik bir büyüme yaşadığı düşünüldüğünde, Apple’ın yüzde 50’lik artışı önemli bir başarı.

PC satışında 3. çeyrekte gelir 62,5 milyar dolar

Goldman Sachs analistleri, tüketici için PC’lerde artış oranının yüzde 33, ticari satışlarda bu oranın ise yüzde 6 olduğunu belirtti. Ortalama satış fiyatı 764 dolar, yani 5800 TL olurken, toplam gelir de 62,5 milyar dolar oldu.

En büyük bilgisayar üreticileri içinde Lenovo ilk sırada yer alırken, Dell ile HP’nin pazardaki payı daraldı.

Bu haberler de ilginizi çekebilir:

Ahmet Can Bilici
Ahmet Can Bilici Ahmet Can Bilici
comments powered by Disqus