Bilim İnsanları Böcek Benzeri Robotları Dakikalar İçinde 3D Olarak Basabilecek

Bilim İnsanları Böcek Benzeri Robotları Dakikalar İçinde 3D Olarak Basabilecek

UC San Diego araştırmacıları, herhangi bir özel ekipman gerektirmeyen, yumuşak ve esnek 3D baskılı robotlar oluşturmak için birkaç dakika içinde çalışan yeni bir yöntem geliştirdi.

Araştırmacılar, sert bir robot gövdesine yumuşak malzemelerin nasıl ekleneceğini bulmak yerine, yumuşak bir gövdeyle başladı ve temel bileşenlere sert özellikler ekledi. Yapılar hem yumuşak hem de sert parçalara sahip böcek dış iskeletlerinden ilham alınarak tasarlandı. Araştırmacılar yaratımlarına “flekso iskeletler” adını verdiler.

Her bir flekso-iskelet bileşeninin yazdırılması yaklaşık 10 dakika sürüyor ve tamamen monte edilmiş bir bot iki saatten daha kısa sürede hazır oluyor. Tek bir parçanın maliyeti 1$‘dan daha az. İskelette, işlem gücü, sensörler ve pil en pahalı parçalar olabilir.

![](images/flexoskeletons.jpg)

UC San Diego’daki Jacobs Mühendislik Fakültesi’nde makine mühendisliği profesörü Nick Gravish, “Bu flekso iskeletlerin yeni bir yumuşak, biyo-ilham robot sınıfının yaratılmasına yol açacağını umuyoruz. Dünyanın dört bir yanındaki araştırmacılar için yumuşak robotların inşa edilmesini kolaylaştırmak istiyoruz.” dedi.

Bu, başlangıçta araştırmacıların hızlı ve kolay bir şekilde robotlar oluşturmasına yardımcı olacak bir proje, ancak nihai amaç, insan katılımı olmadan robotları toplu olarak üretmektir. Projede en azından büyük, monolitik makinelerin yanı sıra daha düşük maliyet ve daha az riskle görevleri yerine getirebilen robot yapmak amaçlandı.

Beyza Bayrakdar
Beyza Bayrakdar Beyza Bayrakdar
comments powered by Disqus