NASA’nın Mars Helikopteri Kızıl Gezegen İçin Hazır

NASA’nın Mars Helikopteri Kızıl Gezegen İçin Hazır

NASA, Perseverance adlı gezgini, 17 Temmuz ile 5 Ağustos arasında Kızıl Gezegen‘e yapacağı yolculuğu için son hazırlıkları Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi‘nde devam ediyor.

Geçen hafta, montaj, test ve fırlatma operasyonları ekibi tarihte güç kontrollü uçuş yapmaya çalışan ilk uçak olacak Mars Helikopteri‘ni gezginin karnına bağladı. Test edilmesi gerekenleri test etti ve tankların yakıtlarını doldurdu.

![](images/NASAnın-Mars-Helikopteri-Kızıl-Gezegen-İçin-Hazır-1600x901.jpg)

Geçen yıl, ajans, JPL’in Uzay Simülatörü‘nde 4 kiloluk aracı test ettiğinde uzay aracının Mars koşullarında uçabileceğini kanıtladı. Ekip, helikopterin yerden yaklaşık 2 inç yukarıda havada kalabildiği vakum silindirinin içindeki Mars atmosferini ve yerçekimini çoğalttı. Böylece Mars’ta uçmaya ve gelecekteki insansız hava araçlarının yolunu açmaya hazır olduklarından emin oldular.

JPL Mars 2020 montaj, test ve lansman operasyon yöneticisi David Gruel, “Herhangi bir Mars lansmanından önceki son yüz gün önemli kilometre taşlarıyla doludur. İniş aşamasını planlamak büyük bir adım. Lansman hazırlıkları ile ilerlerken performansını test etmeye ve değerlendirmeye devam ederken, şimdi Mars’ta yüzeye Perseverance yerleştirme görevini yerine getirmeye hazırız.” dedi.

![](images/nasanin-mars-helikopteri-kizil-gezegen-icin-hazir-1600x1030.jpg)

4 kilo (1.8 kilogram) ağırlığında ve 4 feet (1.2 metre) çapında pervanelere sahip olan helikopter, teslimat sistemi içinde kozalandı. 6 Nisan’da gün boyu süren sürecin ilk adımlarından birinde, teknisyenler ve mühendisler, helikopter ve gezici karnındaki dağıtım sistemi arasında 34 elektrik bağlantısı yaptı. Veri ve komutların gönderilip alınabileceğini onayladıktan sonra, dağıtım sistemini geziciye bağladılar. Sonunda ekip, helikopterin geziciden elektrik yükü alabileceğini doğruladı. Jezero Krateri yüzeyinde görevlendirilmeden önce, Mars Helikopteri gücünü geziciden alacak. Daha sonra, ikiz karşı dönen pervanelerinin üzerinde bulunan bir güneş paneli ile kendi elektrik gücünü üretecek.

Helikopter, gelecek yıl için gezici karnında kapsüllenmiş olarak kalacak ve Perseverance’ın inişinden yaklaşık iki buçuk ay sonra Mayıs ayı başında görevlendirilecek. Gezici 100 metre (330 feet) uzaklaştığında ve helikopter kapsamlı bir sistem kontrolünden geçtikten sonra 30 güne kadar bir uçuş testini yürütecek.

Perseverance gezgini, 2.260 kilo (1.025 kilogram) ağırlığında bir robot bilimcidir. Geçmiş mikrobiyal yaşam belirtilerini arayacak, gezegenin iklimini ve jeolojisini karakterize edecek, gelecekte Dünya’ya dönüş için örnekler toplayacak ve Kızıl Gezegenin insan keşfine yol açacaktır. Uzay aracı, 18 Şubat 2021’de Mars’ın Jezero Krateri’ne inecek.

Mars 2020 Perseverance gezgini görevi, Kızıl Gezegen’ini insan keşfine hazırlanmanın bir yolu olarak Ay’a yapılan misyonları içeren daha büyük bir programın parçasıdır.

Beyza Bayrakdar
Beyza Bayrakdar Beyza Bayrakdar
comments powered by Disqus